Narodowe Archiwa Wielkiej Brytanii ujawniły kolejny zestaw dokumentów związanych z obserwacjami UFO i spotkaniami z rzekomymi istotami pozaziemskimi z lat 1986 – 1992. Wśród relacji znajduje się wiele interesujących przypadków, jak np. spotkanie samolotu pasażerskiego z UFO, które o mało co nie skończyło się kolizją. Choć akta rzucają światło na wiele incydentów, nie udzielają żadnych konkretnych odpowiedzi co do pochodzenia niewielkiego odsetka „niewyjaśnionych spraw”.
Samolot pasażerski linii Alitalia miał bliskie spotkanie z UFO w 1991 roku. Z ujawnionych niedawno akt Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii wynika, że maszyna niemal zderzyła się z niezidentyfikowanym obiektem. Na widok brązowego przypominającego pocisk obiektu, kapitan samolotu zdążył tylko wykrzyknąć do drugiego pilota: „Uwaga!” Rada Lotnictwa Cywilnego nie mogła znaleźć odpowiedzi dla incydentu, który miał miejsce niedaleko Lydd w hrabstwie Kent.
Zarówno ten, jak i inne incydenty związane z UFO zawierają się w dokumentach udostępnionych przez brytyjskie Archiwum Narodowe.
19 zestawów akt poświęconych obserwacjom z okresu 1986 – 1992 umieszczono w Internecie. Na publikację czeka jeszcze znaczna część dokumentacji, która ujawniona zostanie w przeciągu 4 lat.
W obecnym zestawie znajduje się także relacja amerykańskiego pilota Miltona Torresa (dziś 77-letniego), któremu nakazano zestrzelenie UFO, które pojawiło się na jego radarze w czasie lotu nad Wschodnią Anglią. Zszokowany pilot otrzymał rozkaz wystrzelenia w jego kierunku wszystkich rakiet, lecz obiekt niespodziewanie zniknął.
Znajduje się tam również prośba Ministerstwa Obrony, aby wojskowe helikoptery nie wykonywały zdjęć kręgów zbożowych, co wynikało z deklaracji mówiących, że wojsko nie bada zjawisk niewyjaśnionych.
W aktach znaleźć można jeszcze wiele innych informacji. Jedna z relacji dotyczy kobiety, która twierdziła, że pochodzi z systemu Syriusza, zaś jej pojazd (z dwoma „Spektranami” na pokładzie) miał rozbić się na terenie Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej.
Ekspert ds. UFO oraz wykładowca na Sheffield Hallam University, dr David Clarke twierdzi, że akta rzucają nowe światła na wiele mało znanych obserwacji. Dodaje z drugiej strony, że ujawnienie dokumentów dla zwolenników teorii spiskowych wydawać się może nieco rozczarowujące.
– Ponieważ temat jest zanieczyszczony przez wielu szarlatanów i lunatyków, niemalże zawodowym samobójstwem jest wiązanie swego nazwiska z UFO, co jest smutne. Archiwa Narodowe robią kawał dobrej roboty. Każdy wyciągnie własne wnioski. Można spojrzeć na pierwotny materiał pochodzący z ministerstwa i dojść do swoich własnych – mówi Clarke.*
Fragment udostępnionej w pierwszej turze dokumentacji opisuje przypadek obserwacji metalicznego obiektu w kształcie wulkanu, jaka miała miejsce 21 stycznia 1982
(za: National Archives)
Jakie jest znaczenie akt?
Wraz z podobnymi przedsięwzięciami jak odtajnienie akt o UFO powstaje wiele medialnego szumu. Jednak ci, którzy uważają podobne zabiegi za „ujawnienie prawdy o UFO” mogą się poważnie zdziwić i to z kilku powodów. Po pierwsze, jak wiadomo wiele (a właściwie przeważająca większość) obserwacji ma swe wyjaśnienie. Po drugie, nie poznajemy ostatecznego werdyktu w sprawie kilku procent przypadków, których pochodzenia wyjaśnić się nie da. Zatem, choć akta stanowią niezwykle ciekawe źródło wiedzy na temat zjawiska UFO, nie dają możliwości odpowiedzenia na ostateczne pytania związane z przypadkami o szczególnie ważnym znaczeniu. Jest to zatem pożyteczny, choć nie przełomowy krok, jakie wrażenie odnieść można z medialnych zapowiedzi.
Mimo wszystko rozwiązanie zagadki zjawiska UFO jest niezwykle trudne, choć faktem jest, że ilość godnych uwagi spraw jest niezwykle mała w stosunku do przypadków, gdzie w grę wchodziła zła identyfikacja zjawisk naturalnych czy inne wyjaśnienia. Nie da się jednak zaaplikować tylko jednego wyjaśnienia do całego zjawiska UFO (i innych powiązanych z nim), niezależnie czy w grę wchodzi hipoteza o przybyszach z kosmosu czy też domniemania o stricte ziemskim rodowodzie fenomenu.
INFRA
Na podstawie: BBC
Zdjęcie w nagłówku: Flaga Zjednoczonego Królestwa (fragm.), Wikimedia Commons