Niemieccy uczeni twierdzą, że znajdujące się na płaskowyżu Nazca linie mogły służyć rytualnym marszom. Co więcej, ich twórcy poddawali je nieustalnnym modyfikacjom.
Starożytne skomplikowane geometryczne wzory wykonane na peruwiańskiej pustyni stały się sławne jako wiadomość dla pozaziemskich cywilizacji. Bardziej przyziemne hipotezy widziały w geoglifach rodzaj kalendarza. Najnowsze badania wskazują, że znajdowane tam długie linie mogły służyć do modlitewnych procesji.
Rysunki naziemne z Nazca to kolekcja wielkich linii, trapezów oraz wyobrażeń ludzi, zwierząt i roślin rozciągających się na pustyni w odległości ok. 400 km od Limy. Według szacunków, powstały one między V w. p.n.e. a VII w. n.e. przez usuniecie warstw czerwonawych kamieni i odsłonięciu jasnego, piaszczystego podłoża.
Tomasz Gorka z Uniwersytetu w Monachium zbadał pięć kompleksów geoglifów w pobliżu miasta Palpa skupiając się w szczególności na trapezoidalnych formacjach z tamtejszych wyżyn. Mierząc anomalie pola magnetycznego spowodowane zmianą gęstości gleby, uzyskano interesujący wynik:
– We wnętrzu struktur natrafiliśmy na inne linie, niewidoczne z powietrza – mówi Gorka. Geoglify widoczne dziś stanowią ostatnie stadium długotrwałego procesu konstrukcji, w czasie którego cały kompleks geoglifów był uzupełniany innymi, remodelowany lub niszczony.
Niektóre z linii posiadają silniejsze pole magnetyczne, co skłoniło Gorkę oraz Karstena Lamberta do wniosku, że ziemia pod nimi została ubita przez ludzi przechodzących w przód i tył w czasie rytualnych marszów.
– Aktywność ta łączyła się blisko z umieszczaniem wzdłuż linii ceramicznych naczyń, prawdopodobnie ofiarnych – mówi Lambers.
Hipoteza o wydeptywaniu znaków na ziemi w czasie rytuałów odnosi się do linii, jakie znajdujemy w Nazca, bowiem trudno uznać, aby tłum w wyniku spontanicznej reakcji był w stanie stworzyć znajdujące się tam wizerunki zwierząt i ludzi. Wydaje się prawdopodobne, że technika tworzenia bardziej skomplikowanych wizerunków miała źródło w modlitewnych marszach po pustynnych ścieżkach.
Na podstawie: L.Geddes, Peruvians walked their prayers into the earth, newscientist.com, 26/01/09.