Czy możliwe, że masowa kultura i jej twory oddziałują na nasz odbiór zjawiska UFO? To więcej niż pewne, ale kultura wpływać może także na liczbę obserwacji. Pokazują to dane uzyskane na podstawie akt brytyjskiego MON, kiedy to sukcesy kasowe filmów mogły skutkować w większej ilości doniesień o NOL-ach.
Ujawnione przez brytyjski MON akta na temat zgłoszeń obserwacji UFO wskazują, że ich liczba wzrosła pięciokrotnie w roku, kiedy na ekrany wszedł „Dzień Niepodległości”. Czy istnieje jakiś związek między tym, o czym donoszą świadkowie spotkań z obiektami NOL a dziełami science-fiction?
Wspomniany film okazał się sukcesem kasowym, jednak być może wpłynął również na liczbę zgłaszanych obserwacji UFO. Dokumenty ujawnione przez Archiwa Narodowe wskazują, że w 1995 r. Ministerstwo Obrony otrzymało 117 zgłoszeń o UFO, podczas gdy rok później już 609. Co ciekawe, w tym samym czasie swoje triumfy święcił serial „Z Archiwum X”. David Clarke, ekspert od zjawiska UFO i pracownik Sheffield Hallam University uważa, że istnieje znaczny związek między obserwacjami UFO a tworami kultury masowej.
– Im częściej w filmach lub dokumentach uwidacznia się kwestie istnienia obcych istot, tym bardziej ludzie skłaniają się do patrzenia w niebo – mówi. Być może nie widzą nic nadzwyczajnego, może zwyczajny samolot, ale poszukują obiektów UFO i myślą, że to jeden z nich.
Według Clarke’a jest to trudne do udowodnienia, ale mimo to pojawia się pewna korelacja między tym, co ludzie widzą w telewizji a tym, o czym potem donoszą. 1978 rok obfitował w największą ilość obserwacji. Również wtedy na ekrany weszły „Bliskie spotkania…” Spielberga. Mimo to w 1982 roku, a więc w czasie, kiedy na ekrany wszedł kolejny film reżysera, „ET”, liczba obserwacji UFO spadła.
Liczba obserwacji UFO zgłoszonych do brytyjskiego Ministerstwa Obrony w poszczególnych latach. Najwięcej zgłoszeń miało miejsce w roku 1978 i 1996, kiedy to na ekrany kin weszły filmy związane z tematyką ufologiczną. Przez okres niskich notowań w początkach XXI wieku, rok 2008 cieszył się znacznym ich wzrostem (wykres za: news.bbc.co.uk)
– Spadki są nie mniej interesujące – mówi Clarke. Od czasu zamachów na WTC przez pewien czas nie zwracało się uwagi na inne wydarzenia na świecie. Tak samo jest z UFO i ostatnie lata niosą wzmożoną ilość obserwacji, najprawdopodobniej z racji popularności zwyczaju wypuszczania chińskich lampionów na weselach.
Przyczyną jest to, że w późniejszych latach relacje przekazywane były ministerstwu przez inne służby, w tym policję, straż przybrzeżną czy RAF. Szczególna sytuacja zachodziła również, gdy jedna osoba lub grupa osób składała więcej relacji. W ciągu kilkunastu lat badań z liczby 2310 obserwacji nie udało się wyjaśnić „jedynie” 223, co stanowi mniej-więcej jedną dziesiątą całości. Za większą część obserwacji NOL-i odpowiadały samoloty (960), obiekty astronomiczne (gwiazdy i planety, 221 przypadków) albo niecodzienne zjawiska pogodowe (176).
Clarke dodaje, że w grę przy niewyjaśnionych sprawach wchodzić mogą nieznane zjawiska pogodowe, takie jak piorun kulisty. Istnienie tajemnic pociąga z kolei za sobą głód wiedzy i odkryć.
– Wiele osób wierzy w zjawisko UFO i chce, aby ich oczekiwania spełnili naukowcy, którzy potrafią już wyjaśnić kwestię naszego pochodzenia czy też początków wszechświata – dodaje. UFO stało się symbolem antynauki. Niektóre rzeczy pozostają niewyjaśnione, a ludzie uwielbiają tajemnice.
INFRA
Źródło: Are UFO sightings linked to sci-fi films?, BBC Magazin, 17/08/09.
Fot. w nagłówku: UFO sfotografowane przez E. Meiera, FIGU