U wybrzeży Peskadorów nurek natrafił na niezwykle interesującą skalną formację przypominającą kształtem mur, która od razu nasunęła skojarzenie z tajemniczymi skalnymi tworami u wybrzeży Yonaguni w Japonii. Wedle naukowców jest to jednak naturalna, choć niezwykle rzadka formacja, która powstała wskutek wybuchu wulkanu.
U wybrzeży Cieśniny Tajwańskiej odkryto wielką bazaltową formację skalną, która przypomina mury. Długa na 200 i szeroka na 10 m. podziemna ściana przypomina wyglądem tysiące upakowanych razem filarów i leży w pobliżu archipelagu Peskadorów – poinformował Jeng Ming-hsiou.
Jeng, który jest profesorem Akademia Sinica z Taipei nurkował w tej okolicy, kiedy zauważył ścianę, którą następnie sfilmował.
– Było to całkowite zaskoczenie – powiedział. Nie jest łatwo napotkać na podobne formacje pod wodą.
Bazaltowe mury, takie jak znana Grobla Olbrzyma znajdującą się na wybrzeżu Irlandii lub nowozelandzkie Głazy Wairere, występują na lądzie, choć i tam są niezwykle rzadkie. Według Jenga formacja z okolic Tajwanu, którą media porównały do miejskich murów, powstała w wyniku erupcji wulkanu przed 1800 lat.
Bliźniak Yonaguni?
Niektórzy nazwali je odkryciem stulecia, zaś inni niezwykle nietypowymi, ale wciąż naturalnymi tworami. Skały w pobliżu wybrzeża wyspy Yonaguni w Japonii tworzą niezwykłe i niespotykane w naturze formy, jak filary, sześciany, łuki a nawet alejki i schody.
Formacje te odkryto dopiero w 1987 roku, kiedy Kihachiro Aratake w czasie nurkowania ujrzał struktury przypominające ludzkie budowle. Niedługi czas potem miejsce odwiedzili naukowcy. Nietypowe kształty znajdujące się w pod wodą w Yonaguni doprowadziły wielu do wniosków, że tamtejsze skały były modyfikowane przez ludzi i noszą pewne podobieństwo m.in. do ruin inkaskich budowli (inni mówią o znajdowanych tam rytach i symbolach).
W każdym razie, jeśli „podwodne miasto” miało jakikolwiek z ludźmi, musiało zostać stworzone w czasie ostatniej epoki lodowcowej, choć część naukowców uważa, że mimo całej niezwykłości skały z okolic Yonaguni są dziełem natury, podobnym do kilku innych tego typu tworów m.in. karaibskiej „Bimini Road”
Z biegiem lat Yonaguni zyskało na popularności, zaś zwolennicy alternatywnej historii często łączyli je z pozostałościami po zaginionych cywilizacjach.
INFRA
Źródło: Reuters