Wedle szacunków białoruskich ufologów rok 2009 był rekordowy, jeśli idzie o obserwacje UFO, których odnotowano w tym kraju aż 38. Wśród nich znaczna część okazała się mieć jednak konwencjonalne wyjaśnienie w postaci obserwacji ciał niebieskich lub obiektów pochodzenia ziemskiego. Nie mniej jednak pozostało jednak kilka relacji, które wykraczały poza tą sferę.
Białoruska grupa o nazwie „Komitet ufologiczny” przeprowadziła podsumowanie obserwacji zjawisk typu UFO , które miały miejsce na obszarze tego kraju w roku 2009. Według opinii Białorusinów rok ten należał do rekordowego pod względem obserwacji, bowiem odnotowano aż 38 przypadków z udziałem obiektów typu NOL.
Warto równocześnie dodać, że w tym samym okresie na Ukrainie odnotowano 102 obserwacje, zaś w krajach nadbałtyckich grupa Kosmopoisk doliczyła się 48 relacji.
Symptomatycznym faktem jest wzrost ilości obserwacji w miesiącach letnich co wiąże się oczywiście z okresem urlopowym i dużą ilością czasu spędzanego na wolnym powietrzu co sprzyja obserwacji nieba.
Białoruscy koledzy dzielą obserwacje na 4 kategorie:
Typ A – obserwacje, które można wiarygodnie wytłumaczyć naturalnymi zjawiskami lub działalnością technologii pochodzenia ziemskiego.
Typ B – obserwacje, których nie udało się wytłumaczyć jako zjawisk naturalnych lub działalnością technologii pochodzenia ziemskiego jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak by się stało po otrzymaniu większej ilości danych od świadka lub świadków.
Typ C – przypadki, o których nie można powiedzieć nic konkretnego wobec braku wystarczającej ilości danych.
Typ D – bardzo dobrze udokumentowane obserwacje z dużą ilością danych, na podstawie których jednak nie można powiedzieć, iż dany obiekt lub fenomen powietrzny można wytłumaczyć jako naturalne zjawisko lub działalność technologii pochodzenia ziemskiego.
Kadry z nagrania obserwacji UFO nad Mińskiem z 29 lipca 2009 roku
W 2009 roku w kategorii A odnotowano obserwacje ciał astronomicznych (w liczbie 3), przeloty bolidów (2) jak też uchwycone na zdjęciach obiekty pochodzenia ziemskiego (2). Odnosi się to głównie do relacji, które okazały się być obserwacjami planety Wenus oraz Jowisza jak też zdjęć, na których zarejestrowano przelot ptaków i owadów.
29 lipca 2009 ok. 22:00 wielu mieszkańców Mińska obserwowało przelot „formacji” świetlistych kul pomarańczowego koloru co zostało zarejestrowane na filmach. Świadkowie mówili o ognistych kulach na niebie „zapalających się i gasnących”, które przesuwały się w kierunku zachodnim. Wszystko wskazuje na to, że był to przelot bolidu („spadającej gwiazdy”). Mniej więcej dwie godziny później zaobserwowano podobny obiekt tym razem jednak białego koloru, który przesuwał się powoli w kierunku północno-wschodnim pozostawiając za sobą ognisty „ogon”. Istotnym faktem jest, że mniej więcej w tym samym czasie obserwowano podobny świetlisty obiekt nad Karelią, co pozwala przypuszczać, iż chodzi o to samo zjawisko.
W kategorii B odnotowano aż 16 doniesień. Mowa tu m.in. relacjach z 21 maja, 18 lipca, 14 września, które prawdopodobnie były związane bądź z obserwacjami ciał astronomicznych bądź też przelotem ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna), jednak brak jest wystarczających danych od świadków.
Tak jak w większości krajów tak i na Białorusi zmorą tamtejszych ufologów są tzw. chińskie lampiony. Również w 2009 odnotowano wiele relacji, które wiążą się z tego typu obiektami, wznoszącymi się na wysokość aż 200 metrów i palącymi się podczas swobodnego przelotu nawet do ok. pół godziny.
Kategoria C obejmuje 12 przypadków. 23 stycznia 2009 świadek (równocześnie członek „Ufologicznego Komitetu”) w mieście Baranowicze obserwował zaledwie 7-10 sekundowy przelot formacji świetlnych kul koloru pomarańczowego i jednej fioletowej na przedzie, która migała „jak stroboskop”. Przyjmując, że był to jednolity obiekt musiałby on mieć średnicę 250-300 metrów i poruszać się z prędkością 60 km/h. Podobna obserwacja dokonana była przez innego świadka w marcu w tym samym mieście. W tym wypadku chodziło o 9 kul (przednia również migająca), którym towarzyszył charakterystyczny dziwny dźwięk. 15 marca po godzinie 21.00 w Mińsku obserwowano owalny, migający obiekt przemieszczający się płynnie z zachodu na wschód, który w pewnym momencie zatrzymał się by następnie odlecieć w kierunku północnym.
Mieszkaniec Brześcia w nocy z 23 na 24 marca był świadkiem przelotu jasnego obiektu, który emitował dwa skierowane w dół promienie. Podobne obiekty obserwowano też w Mińsku i mieście Lida. 1 września również nad Brześciem przed południem przez dłuższy czas unosił się srebrzysty sferyczny obiekt. Niewykluczone jednak, że był to balon wypuszczony w związku z odbywającymi się tego dnia w całym mieście uroczystościami rozpoczęcia roku szkolnego.
Miejsce obserwacji NOL nad Proskurną z lipca 2009 roku
Wreszcie najciekawsza kategoria D, która obejmuje tylko 3 przypadki. Przede wszystkim mowa tu o grupowej obserwacji z lipca 2009 we wsi Proskurna. Przypomnijmy, że doszło tam do tajemniczej obserwacji obiektu w kształcie dysku, który zawisł nad polem, przez które przebiegają linie wysokiego napięcia doprowadzające prąd do jednej z największych fabryk metalurgicznych w kraju. Pojawiło się wiele niekiedy sprzecznych relacji, jak i powiązania obserwacji z mieszczącym się niedaleko wysypiskiem śmieci.
Inna obserwacja pochodzi z 3 września 2009 roku, kiedy to mieszkaniec Baranowicz z balkonu swego mieszkania dostrzegł przelot na dużej wysokości czarnego trójkątnego obiektu. 31 października wieczorem kilka uczennic szkoły w Smolewiczach dostrzegło owalny, jasny obiekt przemieszczający się z północy na południe. Duży sferyczny obiekt na swych brzegach miał umieszczone zielono-czerwone światła a z pod spodu wystawały swego rodzaju „nóżki”.
INFRA
Źródło (informacje i zdjęcia): Ufologiczeskij Komitet (ufo-com.net) / Laboratorija Nektona (necton.lv)