Rosja i USA: Spadające obiekty

Jak podają rosyjskie źródła, 13 kwietnia 2012 r. we wsi Witim w rejonie Irkucka doszło do upadku świetlistego bolidu, czemu towarzyszył donośny huk. Zaledwie dzień wcześniej równie zagadkową rzecz widziano w stanie Connecticut.

____________________

Według świadków z obwodu irkuckiego, 13 kwietnia 2012 r. w okolicach wsi Witim doszło do upadku niezidentyfikowanego ciała kosmicznego, czemu towarzyszyła głośna eksplozja. Na chwilę obecną trwają poszukiwania szczątków. Zgodnie z relacjami, obiekt zmierzał ku ziemi w asyście głośnych dźwięków; miał spaść w okolicy oddalonej o ok. 15 km od wsi.

Zdaniem służb, istnieją dwie możliwości: obiekt mógł być meteorytem lub wrakiem satelity. Odrzucono możliwość zakładającą, że był to fragment północnokoreańskiej rakiety, której wystrzelenie zakończyło się awarią. Nie był to również wojskowy lub cywilny samolot. Jak poinformował dyrektor obserwatorium astronomicznego przy Uniwersytecie Irkuckim, jeśli obiekt był niedużym ciałem kosmicznym, istnieją niewielkie szanse na znalezienie jego szczątków, które mogly ulec dezintegracji w czasie zderzenia z ziemią.

Nie jest to pierwsze tego typu doniesienie. W 2002 r. pojawiło się wiele relacji związanych z tzw. incydentem witimskim, który przypomniał o słynnym wydarzeniu tunguskim z 1908 r. Z kolei w marcu 2012 r. w innym miejscu Syberii doszło do upadku kosmicznego śmiecia, który wzbudził wiele spekulacji. Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna zaprzeczyła, że obiekt należy do niej.

Co ciekawe, 12 kwietnia 2012 r. w Litchfield (Connecticut, USA) doszło do innego ciekawego incydentu. Według agencji AP, dwaj świadkowie donosili o dużych rozmiarów obiekcie, który najprawdopodobniej spadł na ziemię. Pierwszym świadkiem był kierowca samochodu, który zaobserwował sporych rozmiarów bolid w zielonym kolorze, który najprawdopodobniej wpadł do Jeziora Bantam. Według władz, o tej samej porze podobne zgłoszenie nadeszło od policjanta z miejscowości Warren, który mówił o obserwacji „spadającego lub podchodzącego do lądowania obiektu”, który kierował się w stronę miejscowości Bantam lub Morris.

Miejsce zostało przeszukane przez straż pożarną, jednak niczego nie odnaleziono. W odpowiedzi na te relacje w mediach pojawiły się pogłoski utożsamiające zaobserwowane obiekty z UFO. Jest to powszechna praktyka mająca na celu przyciągnięcie czytelnika. Choć czekają na zidentyfikowanie, nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku mamy do czynienia z obiektami astronomicznymi lub kosmicznymi śmieciami. Istnieje również możliwość, że w przypadku Rosji za obserwację odpowiadały wojskowe testy.

Mimo postępu w nauce, upadki meteorytów są niekiedy bardzo tajemniczymi zdarzeniami. Nie chodzi tu jedynie o słynny przypadek tunguski. O wspomnianym wcześniej incydencie witimskim, który miał miejsce we wrześniu 2002 r. niedaleko Bodajbo nadal niewiele wiadomo.

Zobacz także:
Skomentuj na INFRA FORUM
Incydent tunguski: Zagadka bez końca

_____________________
INFRA

Na podstawie:
UFO mystery: Latest sighting in Siberia, Russia Today, 13/04/12; Trooper, motorist: Mysterious object fell from sky, AP, news.yahoo.com, 12/04/12
Graf. w nagłówku: Meteor, Wikimedia Commons
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!


Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl