UFO: Chiny raz jeszcze!

Trwa chińska UFO-gorączka. Pojawiły się także nowe rewelacje nankińskich astronomów i jak spodziewaliśmy się, obiekt sfilmowany w czasie zaćmienia Słońca to...

____________________
INFRA

W opublikowanym niedawno materiale omówiliśmy najnowsze obserwacje, jakich dokonano w Chinach. Wśród nich znalazła się także relacja o 40-minutowym filmie, którego autorami byli naukowcy z obserwatorium astronomicznego w Nankinie. Wieści te obiegły cały świat łącząc się także z innymi doniesieniami składającymi się na rzekomą falę UFO w Państwie Środka.

Wiele relacji łączyło nagranie wykonane przez astronomów (które jak łatwo się domyślić mogło rejestrować nieznane zjawisko astronomiczne) z innymi doniesieniami, które spływały z Chin, często utożsamiając je z inną, raczej sensacyjną relacją o obserwacji, jakiej dokonali uczniowie w prowincji Guandong.


Ji Haisheng - dyrektor obserwatorium, w którym wykonano film dobierając ostrożnie słowa wyjaśnia, że nigdy nie mówił, że 22 lipca udało się w jego placówce sfilmować obiekt, który widziano w całym kraju.

 
Fotografia prezentowana jako kadr z nagrania nankińskich astronomów. Obiekt widoczny jest po lewej w postaci jasnoniebieskiej kuli (za: english.east.day.com)

Relacje, które pojawiły się w zachodnich serwisach zapowiadały, że 40-minutowy materiał poddany zostanie badaniom, które po okresie kilku lub kilkunastu miesięcy pomogą przynieść odpowiedzi związane z jego prawdziwą naturą.

22 lipca, podczas obserwacji zaćmienia słońca, odkryto w jego pobliżu niezidentyfikowany obiekt, którego natura zostanie określona po późniejszych badaniach" - cytowała Ji Haishenga jedna z brytyjskich gazet.

Dyrektor wyjaśnia jednak, że jego słowa zostały źle zrozumiane. Najprawdopodobniej bowiem jasna plama w pobliżu naszej gwiazdy to wynik aktywności koronalnej Słońca.

- Oczywiście to nieporozumienie - mówi dyrektor próbując wyjaśnić całe zajście, które stało się przyczyną sensacji.

Ji dodaje, że 2 września b.r. otrzymał telefon od jednego z dziennikarzy, ktory zapytał go o UFO.

Jak się okazało, chodziło o fotografię jasnej plamy sąsiadującej ze słońcem, którą umieszczono wraz z raportem na stronie obserwatorium. Raport odnosi się jednak nie do 40-minutowej obserwacji UFO, a trwającego tyle czasu filmu z rejestracji zaćmienia.

Dyrektor dodał w rozmowie z dziennikarzem, że
zorganizowano zespół do analizy danych, zaś uzyskanie wyników zajmie co najmniej rok". Niedługo potem pojawiły się rewelacje o przełomowym filmie. Wedle słów chińskich naukowców, z niezidentyfikowanego obiektu" dziennikarze zrobili niezidentyfikowany obiekt latający".

Duan Lixin, ufolog z Kunming mówi, że otrzymał kilka kadrów z wykonanego w Nankinie nagrania, jednak jak mówi, były one zbyt słabej jakości.

- Trudno powiedzieć nam dokładnie, co na niebie widują ludzie - mówi. Za UFO uchodzić może zjawisko astronomiczne, balon a nawet słomkowy kapelusz.

Nankińska sensacja doskonale obrazuje nam medialne życie innych incydentów, które po pełnej niedomówień i przekłamań karierze osiągają czasem status ufologicznych klasyków (choćby Roswell i inne UFO-katastrofy). Drugim istotnym elementem tego typu scenariuszy jest to, że zwykle jakiekolwiek racjonalne głosy czy wytłumaczenia mają mniejszą siłę przebicia aniżeli pierwotne sensacyjne historie.

Fragment artykułu ze zdjęciem obiektu sfotografowanego rzekomo w okolicy Jinxian 16 lipca b.r.

Mimo to relacje z Chin napływają nadal i zapewne będzie pojawiać się ich coraz więcej. Wiele z nich znajduje jednak po jakimś czasie swoje wyjaśnienie.

Jedna z nowszych relacji pochodzi z 7 września i miała miejsce w mieście Shandong i donosiła o niej agencja Xinhua. Według relacji kulisty obiekt miał krążyć nad miastem poruszając się z dużą prędkością, lecz momentami zwalniając. W tym przypadku wysunięto jednak kilka możliwych wyjaśnień - od balonu po latającą reklamę. Mimo to, jak zauważa Xinhua,
wiele osób nadal woli wierzyć w to, że obserwowali UFO".

Zobacz także
:
Skomentuj na INFRA FORUM
Chiny: Najnowsze relacje
UFO nad Chinami
_____________________
INFRA
Na podstawie: Xinhua / China Daily

Zdjęcie w nagłówku: Flaga Chin Ludowych (fragm.), Wikimedia Commons
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!


Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl