31.513 cywilizacji

Choć nie wiadomo, czy obce formy życia zdolne do tworzenia cywilizacji w ogóle istnieją, ziemscy naukowcy już od dość dawna starali się ustalić ich możliwą liczbę. Choć szacunki wskazywały na liczby od jednej do miliona, nie porzucono zainteresowania tą sprawą. Wedle najnowszych wieści, symulacje wykazały, że w samej naszej galaktyce może istnieć od 360 do prawie 38.000 cywilizacji przypominających naszą, choć nie oznacza to, że kontakt z nimi to tylko kwestia czasu…

________________  

Duncan Forgan z University of Edinburgh twierdzi, że liczba cywilizacji w kosmosie może sięgać tysięcy. Nowe światło na istnienie inteligentnych obcych rzucają odkrycia planet pozazsłonecznych. Szacunki, które ukazały się w magazynie International Journal of Astrobiology wskazują, że w samej naszej galaktyce może istnieć od 360 do 38 tys. cywilizacji. Obiecująca statystyka nie zwiększa jednak szans na kontakt z nimi.

- Jest to proces mierzenia naszej ignoracji – powiedział Duncan Forgan z Univestiry of Edinburgh, autor najnowszych badań.

Forgan stworzył symulację galaktyki przypominającej naszą, w którym istnieją systemy gwiezdne posiadające planety. Obce światy poddane zostały następnie różnorodnym scenariuszom. W pierwszym z nich, który charakteryzowało powolne kształtowanie się organizmów oraz ich szybka ewolucja, pojawiło się 361 inteligentnych cywilizacji. Drugi wariant zakładał względnie łatwe pojawienie się życia i trudności z powstaniem inteligencji, jednak dał wynik w postaci 31513 cywilizacji. Ostatni ze scenariuszy zakładał możliwość przenoszenia się życia z jednej planety na drugą w wyniku ich zderzeń z asteroidami. Teoria, według której życie mogło zawitać także na Ziemię w wirtualnej galaktyce pozwoliła na rozwój 37.964 inteligentnych cywilizacji.

Oczywiście to tylko symulacja; w toku rozwoju organizmów pojawiają się zmienne, których nie sposób przewidzieć. Forgan mówi, że należy kontynuować badania na tym polu, aby dowiedzieć się, czy Ziemia stanowi typowy przykład.

- Ważne jest, aby uświadomić sobie to, że obraz jaki stworzyliśmy jest jeszcze niepełny – dodaje. Jeśli nawet obce formy życia istnieją, nie oznacza to wcale, że możemy się z nimi skontaktować, bo nie wiemy tak naprawdę, jaką formę mogą przybrać. Życie na innych planetach może być tak zróżnicowane jak na Ziemi i nie da się przewidzieć w jaki sposób istoty te mogą wyglądać lub jak będą się zachowywać.
 
______________________-
INFRA

Na podstawie: Number of alien worlds quantified, BBC News, 05/02/09
Fot. w nagłówku: Słynna marsjańska twarz z Cydonii, NASA / PD
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!


Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl