Nazca w Rosji - czyli „Uralski łoś”

Odkryty w paśmie Zjuratkul geoglif przedstawiający łosia może być o kilka tysięcy lat starszy od najlepiej znanych tego typu struktur - wizerunków z Nazca w Peru...

____________________
INFRA

Geoglif położony jest na Uralu, na północ od granicy z Kazachstanem, na terenie Pasma Zjuratkul, w parku narodowym o tej samej nazwie. W najszerszym miejscu formacja liczy sobie ok. 275 m. długości i jest widoczna z pasma pobliskich wzgórz. Stanisław Grigorjew i Nikołaj Menszenin z Instytutu Historii i Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk napisali w magazynie „Antiquity”, że „pierwotnie struktura była prawdopodobnie biała i kontrastowała z otaczającą ją zielenią”.

Obecnie geoglif przykryty jest warstwą gleby. Jego wykonanie przypisuje się „kulturze megalitycznej” znanej z wielu innych stanowisk na Uralu, być może związanej z budowniczymi zachodnioeuropejskich menhirów. Bliźniaczą strukturą do „Łosia” jest słynny „Biały koń” z Uffington w Oxfordshire (Wielka Brytania).

„Łosia” odkryto dzięki nowoczesnej technologii. Na zdjęciach satelitarnych w 2007 r. wypatrzył go Aleksander Szestakow, co zachęciło innych do przyjrzenia się „rysunkowi” z powietrza. Tegoroczne prace pozwoliły ustalić, że „nogi” zwierzęcia stanowią swego rodzaju ścieżki wyłożone większymi kamieniami na zewnątrz i mniejszymi w środku. Grigorjew pisał, że delikatność struktury wymaga specjalnej ostrożności przy prowadzeniu badań.

Archeolodzy natknęli się także na 40 sztuk narzędzi, spośród których część stanowiły
kilofy" do robót ziemnych - odłupywania skał i wydobywania gliny. Według Grigorjewa liczą one sobie 3 - 4 tys. lat. Jeśli „Łoś” jest w tym samym wieku, jest znacznie starszy od słynnych geoglifów z Nazca, które powstały około pięć wieków przed Chrystusem.

Jak piszą Grigorjew i Mienszenin, w okresie tworzenia geoglifu rejon ten był znacznie rzadziej zalesiony: „Były to wówczas bardziej otwarte tereny, co pozwalało, aby podobne struktury były wyraźnie widoczne”. To nie jedyne tego typu miejsce w regionie. 60 km od „Łosia”, na położonej na jeziorze Turgojak wyspie Wera, znaleziono inne prehistoryczne monumenty, na których odkryto wizerunki zwierząt.

Zobacz także:
Skomentuj na INFRA FORUM
Nazca: Lądowisko bogów

Geoglify z Blythe
_____________________
INFRA
Na podstawie: 1) S.A. Grigorjew, N. M. Menszenin, Discovery of a geoglyph on the Zjuratkul Ridge in the southern Urals, antiquity.ac.uk, 2) O. Jarus, Mysterious elk-shaped structure discovered in Russia, Livescience.com, 12/10/12.
Zdjęcie w nagłówku: Wizerunek geoglifu z Zjuratkulu / za: Google Earth
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl