Z kim krzyżowali się ludzie?

Wyniki badań zaprezentowane na spotkaniu Royal Society wskazują, że populacja Ziemi jest wynikiem krzyżowania się Homo sapiens z neandertalczykami, denisowianami, a nawet niezidentyfikowanym dotąd podgatunkiem, który żył w Azji przed kilkudziesięcioma tysiącami lat. Czy zrewolucjonizuje to wiedzę o początkach człowieka?

____________________

Prof. Mark Thomas (ur. 1954) - genetyk ewolucyjny z University College of London w przemówieniu na spotkaniu Royal Society z 18 listopada br., tak podsumował obraz ziemskiej populacji w świetle najnowszych badań: „Wydaje się, że patrzymy na świat rodem z Tolkiena, który zamieszkują różne populacje humanoidalnych istot.”

Jego opinia wiązała się z zaprezentowaniem przez badaczy uzupełnionego genomu neandertalczyka oraz tzw. człowieka z jaskini Denisowa - mało znanego podgatunku zidentyfikowanego w 2010 r. w oparciu o szczątkowe znaleziska na Ałtaju. Pracami nad tym kierowali prof. David Reich z Harvard Medical School oraz prof. Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.

Do badań użyto materiałów znalezionych we wspomnianej jaskini Denisowa (Kraj Ałtajski, Rosja), w prehistorii zamieszkiwanej naprzemiennie przez Homo sapiens i konkurujące z nim gatunki. Analizując genom „denisowian” Reich ustalił, że krzyżowali się oni z neandertalczykami oraz przodkami dzisiejszych mieszkańców Chin i innych części Azji Wschodniej oraz Oceanii. Co najciekawsze, mieszali się również z innym niezidentyfikowanym gatunkiem, który nie był ani człowiekiem współczesnym, ani neandertalczykiem i żył na Ziemi przed 30-50 tys. lat.

Chris Springer - paleoantropolog z Londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej (który nie brał udziału a badaniach) uznał, że tajemniczy podgatunek człowieka mógł być spokrewniony z tzw. człowiekiem heidelberskim, uznawanym za pomost między Homo erectus a neandertalczykami.

Przedstawione wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiedzę o początkach człowieka, bowiem sugerują, co odpowiada za genetyczną różnorodność współczesnych mieszkańców Ziemi. Według dotychczasowych szacunków, większość ludzi posiada ok. 2% domieszki genów neandertalskich, zaś niektóre grupy ludności - jak Papuasi czy Aborygeni - 4% DNA zbieżnego z denisowanami.

Zobacz także:
Skomentuj na Infra Forum
Cywilizacja neandertalska
Człowiek z jaskini Denisowa
_____________________
INFRA
Grafika w nagłowku: Historyczna rekonstrukcja głowy neandertalczyka, niezgodna z najnowszymi ustaleniami, autor: H. Schaaffhausen, 1888 / DP
Na podstawie: E. Callaway, Mystery humans spiced up ancients' sex lives, Nature.com, 19/11/13.
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!


Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl