Czechy: Co straszy w Strašicach?

Fot. za: https://rokycansky.denik.cz/Spontanicznie wybuchające pożary, nadpalone i zniszczone sprzęty, wybuchające żarówki i termometry czy gotująca się w akwariach woda - z tym wszystkim od jakiegoś czasu muszą zmagać się mieszkańcy czeskich Strašic. Kilka tygodni temu w domu Mračków zaczął się prawdziwy horror. Eksperci są tak samo bezradni, jak i podejrzliwi co do źródeł fenomenu, który zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu właścicieli domu.
 


____________________
INFRA

Rodzina
Mračków ze Strašic (powiat Rokycany) w zachodniej części Czech od kilku tygodni prześladowana jest przez dziwne wydarzenia, takie jak niewielkie pożary, które wybuchają w całym domu czy też pękające bez przyczyny szyby. Wszystko zaczęło się w dzień św. Wacława, tj. 28 września b.r.

Eksperci od zjawisk paranormalnych uznali, że rodzina
Mračków padła ofiarą poltergeista - zjawiska manifestującego się głównie poprzez zjawiska telekinetyczne, jednakże jest to zbyt daleko idące przypuszczenie.

Mrackowie musieli radzić sobie samemu z gaszeniem kilkudziesięciu pożarów dziennie. Zapłonowi ulegały m.in. plastikowe torby, obrazy czy też gniazdka elektryczne. Co więcej znienacka w domu pękają szyby, wybuchają żarówki i termometry a przy jednej okazji woda w akwarium zaczęła się gotować - donoszą „Lidove Noviny".

Zniszczeniu uległ także sprzęt elektroniczny. Z racji tego, co dzieje się w domu rodzina nie przesypia nocy.

- Czekamy tylko, aż pojawią się nowe pożary. Nasz syn przeprowadził się do babci, ale my musimy tu zostać, aby je gasić. To nasz dom, sami go budowaliśmy i przez 10 lat wszystko wydawało się być w porządku. Nie możemy pozwolić, aby teraz się spalił - mówi Hana Mrackowa. Według relacji „Lidovych Novin" dom został sprawdzony przez geofizyka, którego zadaniem było wykrycie swoistego promieniowania, które mogło wywoływać zdarzenia uznawane za paranormalne. Mimo wszystko, nie natrafiono na żadne ślady.

Problemem starali się zająć także przedstawiciele dostawcy energii, jednakże inspektorom nie udało się wykryć w domu niczego podejrzanego.

Pan domu przy żarówce, która eksplodowała z nieznanych przyczyn (fot. za: Rokycansky.denik.cz)

Na koniec z dziwnymi zjawiskami starała się zmierzyć firma telekomunikacyjna, która próbowała zmierzyć w budynku poziom „fal o wysokiej częstotliwości".

Wykluczono już kilka możliwych przyczyn niepokojących i zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców zjawisk. Według ekspertów problemów tych nie powoduje znajdująca się w pobliżu domu stacja transformatorowa w zakładzie wodociągowym, ani też elektrownia słoneczna, której jeszcze nie uruchomiono, a w której głównego sprawcę problemów widział właściciel feralnego domu,
Jiří Mraček.
Fizyk Ludek Pekarek podchodzi do sprawy bardziej chłodno twierdząc, że w grę nie wchodzą usterki elektryczne, ani niezidentyfikowane promieniowanie, bowiem według jego opinii nie spowodowałoby ono zapłonu mokrego ręcznika czy innych przedmiotów. Podejrzewa on, że w domu dochodzić może do zapłonu łatwopalnej substancji.

Burmistrz
, Jiří Hahner, jest zaniepokojony tym, co dzieje się w Strašicach.

- Nie chcemy wpadać w okultyzm i pragniemy wyjaśnić to w sposób naukowy, jednakże na razie jest to bardzo trudne - powiedział.

Hahner dodaje, że rodzina ucierpiała psychicznie na całym incydencie. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie w ciągu najbliższego czasu, Mra
čkowie będą musieli przenieść się do mieszkania komunalnego.

Gniazdka elektryczne z domu
Mračków zostały nadpalone od zewnątrz, co wskazuje według niektórych, że powodem nie było zwarcie (fot. za: Lidovky.cz)

- Rozbiórka to oczywiście radykalne rozwiązanie, zaś oni tego nie chcą - mówi Hahner zaznaczają, że w przypadku dalszych zdarzeń w domu zainstalowany zostanie sprzęt monitorujący oraz rejestrujący.

Dom Mračków stał się także tematem żywo poruszanym w mediach, choć wraz z tym jak został on odseparowany taśmą pojawiło się wiele wątpliwości, w tym te związane z innymi świadkami domniemanych wydarzeń. Wśród nich znajdować miał się m.in. fotograf Jiří Bervida, który obserwował tlący się obraz.

Mimo tego, że wielu widziało w przypadku ze
Strašic ingerencję sił nadprzyrodzonych sprawa ma być może podłoże zupełnie techniczne, bowiem z tego typu problemami oprócz Mracków borykają się także inne rodziny.

To co dzieje się w
Strašicach nie jest jednak unikatem ani na skalę europejską. Podobne wydarzenia odnotowano, choć na większą skalę m.in. we Włoszech i Hiszpanii, jednakże na początku należy odróżnić tego typu zdarzenia od manifestacji tzw. poltergeistów - czyli „hałaśliwych duchów", choć zjawiska te nie mają nic wspólnego z ingerencją z zaświatów. Zwykle wiążą się one z tzw. fenomenem telekinetycznym, czyli osoby wokół której się ogniskują. Badania przeprowadzone na osobach, które podejrzewano o skłonności do generowania często niszczycielskich i mimowolnych „ataków" poltergeistów wykazywały pewne charakterystyczne cechy. Zwykle dotyka to młodych dziewcząt i najczęściej ustaje po pewnym czasie. Mimo to nie wszyscy są skłonni do dostrzegania w przypadkach manifestacji poltergestów zjawiska telekinezy. Według innych przypadki te tłumaczyć można wirami powietrznymi, działalnością cieków wodnych czy lewitacją powodowaną przez dźwięki.

Ręcznik zapalił się bez niczyjej ingerencji (fot. za: tn.cz)

Podobne zjawisko terroryzowało w latach 50-tych mieszkańców wsi Laroya w Hiszpanii, gdzie ogień pojawiał się samorzutnie w różnych miejscach - od stogów siana po ubrania przerażonych mieszkańców. Jednakże opisywane wydarzenia w Czechach przypomina najbardziej to, co stało się plagą mieszkańców sycylijskiej miejscowości Cannetto di Caronia. Seria tajemniczych pożarów rozpoczęła się wraz z początkiem 2004 roku. Obejmowały one m.in. spontaniczny samozapłon urządzeń domowych, zaś władze szybko wykluczyły działalność podpalacza. Straty oraz napięcie spowodowane niewyjaśnionymi zdarzeniami przyczyniły się do powstania licznych teorii, według których źródeł pożarów upatrywano m.in. w działalności demonów lub nawet  kosmitów. Wszystko ustało kilka miesięcy później a do poprawy przyczynić się mogła naprawa sieci elektrycznej.

Zobacz także:
Skomentuj na INFRA FORUM
Zobacz reportaż z domu na stronie tn.cz
Anomalne ognie
Horror przy Church Lane

Przypadek Joasi

___________________
Tłumaczenie i opracowanie: INFRA
Autor: Nicola Jones

Źrodła:
- Lidove Noviny / lidovky.cz
- Prague Daily Monitor
- Telewizja Nova / tn.cz
- CTK
- Rokycansky.dennik.cz
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl