Zagadka norweskiej spirali

8 grudnia 2009 r. na niebie nad północną Norwegią pojawiło się niezwykłe zjawisko przypominające jako żywo portal do podróży w czasie rodem z dzieł science-fiction. Co tak naprawdę spowodowało powstanie tego bardzo okazałego zjawiska? Specjaliści twierdzą, że nie ma ono nic wspólnego z nieziemskimi siłami czy przybyszami z obcych planet...

____________________

Tajemnicze zjawisko, które pojawiło się nad Norwegią przypominało portal do podróży w czasie rodem z filmów fantastycznych, jednakże dziwna spirala zaobserwowana rankiem 8 grudnia 2009 roku była skutkiem nieudanej próby wystrzelenia rosyjskiego pocisku - twierdzi astrofizyk z Harvardu, który monitoruje wszelkie wysyłane w kosmos obiekty. W swej opinii zgodny jest z norweskimi ekspertami, którzy potwierdzają właśnie taką wersję zdarzenia.

Gigantyczna i jasna biała spirala widoczna była rzekomo nad całą północną częścią Norwegii między godziną 6:45 a 7:00.

- Składała się początkowo z zielonego promienia światła w kolorze podobnym do zorzy polarnej z tajemniczą wirującą spiralą na jednym końcu - mówi świadek Nick Banbury z Harstad. Spirala stawała się potem coraz większa aż przekształciła się w wielką łunę, od której odchodził zielony promień.


Spekulacje na temat tego, że mogła ona powstać dzięki meteorowi zostały szybko odrzucone, a to głównie z tej racji, że dziwne zjawisko trwało zbyt długo. Wkrótce uwagę zwróciła możliwość mówiąca o pocisku, który wyrwał się spod kontroli.

Według Jonathana McDowella - astrofizyka z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge była to bez wątpienia „nieudana próba wystrzelenia pocisku".

Spirala widziana z innej perspektywy (fot. Reuters)

Jak mówi naukowiec, najprawdopodobniej chodziło o test rosyjskiego pocisku balistycznego Buława.

- Wiemy, że na Morzu Białym znajduje się rosyjski okręt podwodny Dymitr Doński, który przygotowywał się do testu pocisku Buława, który sprawiał dotąd duże problemy - dodaje.

Podobnego zdania jest Truli Lenne Hansen – kierownik obserwatorium w Troms, który powiedział, że starty rakiet (rosyjskich i nie tylko) to powszechny widok w tym rejonie.

- Widywaliśmy rakiety wystrzeliwane z północno-zachodniej Rosji i poligonu w Kirunie w północnej Szwecji oraz z pobliskiego Andenes na północy Norwegii, ale czegoś takiego nie widzieliśmy – dodał Hansen.

Z 11 poprzednich testów pocisku, które rozpoczęto w 2005 r. sześć zakończyło się niepowodzeniem. W pisemnym oświadczeniu strona rosyjska potwierdziła wystrzelenie pocisku, jednakże zaprzeczyła, iż zjawisko obserwowane w Norwegii miało z tym jakikolwiek związek.

Jak doszło jednakże do powstania tak zdumiewającego widowiska? McDowell twierdzi, że kształt spirali sugeruje, że do problemu z pociskiem doszło znacznie ponad atmosferą. Jeśli zdarzyłoby się to na mniejszej wysokości, jej oddziaływanie sprawiłoby, że pocisk szybko spadłby na Ziemię tworząc na niebie wzór przypominający skierowany w dół korkociąg, który z kolei zostałby szybko rozwiany przez wiatr.

Pocisk Buława składa się z trzech części, które odpalają się wraz z nabieraniem przezeń wysokości. Jak mówi McDowell mogło dojść do uszkodzenia trzeciego stopnia rakiety, zaś wydostające się z boku spaliny sprawiły, że pocisk zaczął wirować.


W 1984 r. doszło do obserwacji rzekomego UFO, której źródłem był również pocisk wystrzelony z łodzi podwodnej. Powyżej przedstawiono etapy formowania się tajemniczego zjawiska, o którym więcej przeczytać możn - tutaj - .

Kto wie, za jak wiele domniemanych obserwacji UFO (o których pogłoski pojawiły się i tym razem) odpowiadać mogą podobne incydenty. Inne wydarzenie, które dało początek historii o spotkaniu z niezidentyfikowanym obiektem latającym miało miejsce 7 września 1984 r., kiedy samolot Tu-134A należący do „Aerofłotu” znajdował się w drodze z Tbilisi przez Rostów nad Donem do Tallina. Ok. 4 rano przelatywał w okolicach stolicy Białorusi. Niespodziewanie jeden z członków załogi, Giennadij Lazurin, zauważył na niebie niewielką żółtą plamkę. Wkrótce oślepił go jasny promień światła, który potem przekształcił się w stożek. Następnie obok niego pojawił się kolejny, a potem jeszcze jeden. Wkrótce załoga Tu-134 obserwowała punkt otoczony koncentrycznymi pierścieniami, który później przekształcił się w zieloną chmurę. Jak się potem okazało tajemniczym obiektem był najprawdopodobniej pocisk wystrzelony przez jedną z radzieckich łodzi podwodnych.

Zobacz także:
Skomentuj na INFRA FORUM
Białoruś: Historia pewnego incydentu
___________________
Opracowanie: INFRA
Na podstawie:
1) McKee, Strange 'Norway spiral' was an out-of-control missile, newscientist.com, 10/12/09.
2)
Gross D., Rocket, not Santa, blamed for Norway spiral, CNN, 10/12/09.
3) O'Neill I., Mystery Spiral Appears Over Norway, Discovery News, 09/12/09.

 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl