„Kometa wszechczasów” w grudniu 2013

Odkryta we wrześniu kometa już za rok może stać się przyczyną jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. C/2012 S1 – bo tak ją nazwano – może przybrać rozmiary księżyca w pełni, pozostając widoczną także za dnia…

____________________
INFRA

21 września 2012 r. kometę odkryli Witalij Newski i Artiom Nowiczonok z obserwatorium w Kisłowodsku (Kraj Stawropolski, Rosja). Kilka dni później, po dodatkowych analizach, jej istnienie potwierdziło amerykańskie Centrum Mniejszych Planet (Minor Planet Center). Obiekt o nazwie C/2012 S1 (lub ISON) pod koniec 2013 r. znajdzie się blisko Ziemi, wywołując „astronomiczne show wszechczasów”.

Kometa nieokresowa, o której jeszcze niewiele wiadomo, jest na razie niewidoczna gołym okiem. Szacuje się, że już w sierpniu 2013 r. będzie można dostrzec ją przy pomocy lornetek i małych teleskopów. Astronomowie szacują, że w najbliższym punkcie znajdzie się ona w odległości 1,16 mln km od Słońca. Spowoduje to stopienie części powierzchni obiektu, co wyzwoli ogromne ilości pyłu i gazu formującego charakterystyczny i spektakularny „ogon”.

W momencie przejścia przez peryhelium kometa znajdzie się w odległości ok. 60 mln km od Ziemi, co według naukowców nie stanowi powodu do obaw. W okolicach Bożego Narodzenia 2013 r. mieszkańcy półkuli północnej będą mogli podziwiać niesamowity widok. Według niektórych szacunków, C/2012 S1 może tymczasowo osiągnąć pozorny rozmiar księżyca w pełni i być widoczna nawet za dnia. Ponieważ jednak komety to obiekty nieprzewidywalne, przez pozostały rok wiele może się jeszcze zmienić.

„Astronomy Now” – największy brytyjski magazyn astronomiczny, nazywa oczekiwanie pojawienie się C/2012 S1 „zdarzeniem, które zdarza się raz w życiu cywilizacji”, które może przyćmić słynną kometę Halle – Bopp z 1997 r. Ekspert od komet, John E. Bortle porównuje C/2012 S1z Wielką Kometą (Kometą Kircha) z 1680 r., która zgodnie z relacjami źródłowymi, wywołała panikę i pogłoski o końcu świata.

Zobacz także:
Skomentuj na INFRA FORUM
_____________________
INFRA
Źródła: 1) P. Grego, New comet might blaze brighter than full Moon, Astronomy Now, 25/09/12, 2) M. Moyer, "Once in a Civilization" Comet to Zip past Earth Next Year, Scientific American, 05/10/12.
Zdjęcie w nagłówku: Pierwszy wizerunek C/2012 S/ISON (CC)
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl