Autystyczna telepatka?

Kilka miesięcy temu rodzice 9-letniej autystycznej dziewczynki, Nandany Unnikrishnan, zauważyli u niej nietypową zdolność do wyczuwania myśli i zamiarów jej matki. Wykraczała ona daleko poza zwyczajną empatię. Badacze z kliniki dziecięcej w Szardży (ZEA) poddali dziewczynkę testom, które sugerowały, że rzeczywiście może posiadać ona nadnaturalny wgląd w to, co myśli jej matka…

____________________
INFRA

Cierpiąca na autyzm 9-letnia Nandana Unnikrishnan mieszka z rodzicami w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pod koniec marca 2013 r. reportaż o jej niezwykłym przypadku opublikowała gazeta „Khaleej Times”. Rodzice dziewczynki twierdzili, że od kilku miesięcy w zachowaniu Nandany daje się zauważyć pewna „zbieżność” z myślami i emocjami je matki. Wykraczało to na tyle poza szeroko rozumianą empatię, iż rodzice uznali, że ich córka potrafi w jakiś sposób podłączać się do umysłu matki.

- Nie wiemy, jak to się dzieje, ale potrafi ona odczytywać moje myśli i emocje - mówiła Sandhya Unnikrishnan - matka Nandany. - Czułam się dziwnie, kiedy przychodziła i prosiła o potrawę, którą dopiero zamierzałam jej przygotować. Również kiedy z mężem zamierzaliśmy ją gdzieś zabrać, skądś o tym wiedziała.

Kiedy Nandana miała półtora roku zdiagnozowano u niej zaburzenia autystyczne (ASD) oraz nadpobudliwość psychoruchową (ADHD). Gdy jej matka dowiedziała się o chorobie, ukończyła studia z zakresu pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Bangalore (Indie). Regularna praca z córką sprawiła, że Nandana poczyniła znaczne postępy.

- Na początku było mi bardzo trudno nauczyć ją nawet podstaw - mówiła jej matka. - Na przykład miesiąc zajęło mi wpojenie jej, czym jest kubek. Dzisiaj córka już dużo łatwiej się uczy. Jest dobra z matematyki. Na wiele pytań odpowiada w sposób bardzo inteligentny jak na dziecko z tym stopniem zaburzeń - mówiła kobieta dodając, że z czasem zauważyła, że Nandana, odrabiając z nią zadania, może odczytywać odpowiedzi… z jej umysłu.

Rodzice nie wiedzieli jednak, jak obiektywnie przetestować zdolności telepatyczne córki tym bardziej, że 9-latka ma znaczne problemy z mówieniem i koncentracją uwagi, przez co osoby postronne mają zwykle problem z oceną treści je wypowiedzi.

- Dlatego nauczyłam ją pisać na komputerze - mówiła matka. - Teraz, gdy poproszę ją by zapisała to, o czym myślę, jest ona w stanie to zrobić. Oczywiście robi błędy i nie jest w stanie pojąć interpunkcji czy znaczenia odstępów. Kiedy pomyślę słowo „odstęp”, Nandana napisze je zamiast oddzielić od siebie wyrazy.

W lutym 2013 r. państwo Unnikrishnan zabrali córkę do Kliniki Dziecięcej w Szardży, gdzie leczy się ona od 5 lat. Tam przed grupą składającą się m.in. z psychiatry i pedagoga, Nandana zaprezentowała swoją zdolność do czytania w umyśle matki. Psychiatra Dżina Fidżi potwierdziła w liście do „Khaleej Times”, że była pod wrażeniem „intensywności, z jaką Nandana przechwytywała treść myśli, emocji i intencji matki”.

Gazeta tak opisała przebieg eksperymentu: „Sandhyi przekazano wierszyk na poziomie drugiej klasy, po czym polecono jej by przeczytała go sobie w myślach. Nandana miała z kolei za zadanie napisać go na komputerze. Przepisała go w całości. Na kartce wręczonej matce znajdował się też sześciocyfrowy kod, który dziecko bezbłędnie ‘przechwyciło’ z jej umysłu.”

Nandana Unnikrishnan (tu z rodzicami) pochodzi z indyjskiej rodziny mieszkającej w Szardży (ZEA). Według dr Darrolda Trefferta, który od 40 lat zajmuje się badaniem autyków i sawantów, jej przypadek ma charatker szczególny. Większość sawantów posiada uzdolnienia artystyczne lub rozbudowaną pamięć. W przypadku Nandany jest to z kolei coś, co można określić jako percepcja pozazmysłowa (fot. Khaleejtimes.com)
Następnie przeprowadzono test na odległość. Sandhyi podano pewną cyfrę, po czym opuściła ona pomieszczenie, gdzie przebywała Nandana. Dziecko bez problemu odgadło cyfrę i zapisało ją na komputerze, co sugerowało, że zagadkowa więź między matką i córką utrzymuje się nawet, gdy nie są one bezpośrednio obok siebie.

- Widzieliśmy wiele autystycznych dzieci z wybitnymi umiejętnościami matematycznymi czy niesamowitą pamięcią do dat - mówi psychiatra Philip John - konsultant kliniki, w której leczy się dziewczynka, a także przewodniczący jednej z sekcji Indyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. - U osób ze schizofrenią odnotowuje się syndrom „przekazu myśli”. Wierzą one, że treści z ich umysłu przekazywane są osobom postronnym. Nie dochodzi jednak wówczas do rzeczywistego przesyłu myśli. Nandana w jakiś sposób dostaje się do umysłu swojej matki, przy czym kanał tej komunikacji pozostaje nieznany. To pierwszy przypadek, kiedy spotykam się z czymś podobnym - mówi uczony.

Państwo Unnikrishnan uznają, że uzdolnienia ich córki wymagają dalszych badań. Specjalista od psychologii autyków oraz sawantów, tj. osób upośledzonych, ale wybitnie uzdolnionych, dr Darold Treffert uznał, że przypadek Nandany jest nie tylko niezwykle rzadki, ale rodzi też daleko idące konsekwencje związane z koniecznością poddania go rygorystycznym badaniom.

- Sklasyfikowałbym ją jako sawanta o bardzo rzadkich umiejętnościach - mówi Treffert. - W moim archiwum znajduje się 319 takich osób, ale tylko 1% z nich doświadczyło czegoś, co można uznać za komunikację pozazmysłową. Żaden z nich nie donosił nigdy o telepatii, ani czymś podobnym, co obserwujemy w przypadku Nandany.

Zobacz także:
Skomentuj na INFRA FORUM
Przypadek Joasi G. z Sosnowca
Nina Kułagina i jej niezwykłe moce

_____________________
INFRA
Zdjęcie w nagłówku: Nandana Unnikrishnan / fot. za: Khaleejtimes.com
Źródła: S. Saseendran, Miracle Girl: Nandana has access to mother's memory, Khaleejtimes.com, 25/03/13; Mind reading Sharjah girl 'exceedingly rare savant', Khaleejtimes.com, 02/04/13.
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl