Mediumizm to „odmienny stan umysłu”?

Eksperyment amerykańskich uczonych uchyla wrota do badań nad mediumizmem, a dokładniej mówiąc „anomalnym odbiorem informacji u ekstrasensów”. Udało im się nie tylko zarejestrować aktywność mózgu medium w czasie transu, ale również natrafić na inny intrygujący fenomen. Wyniki sugerują, że samo myślenie o zmarłych wywołuje specyficzną reakcję mózgu…

____________________

We wspomnianym projekcie badawczym wzięli udział: Dean Radin, Leena Michel (oboje z Institute of Noetic Science), Julie Beischel, Marc Bocuzzi (oboje z Windbridge Institute), Arnauld Delorme (Institute of Neural Computation, University of California) oraz Paul Mills (Department of Psychiatry, University of California).

Uzyskane przez nich wyniki rzucają nowe światło na naturę mediumizmu, w tym przypadku rozumianego jako czerpanie przez ekstrasensów wiedzy o nieznanych im zmarłych i wydarzeniach z ich życia. Dr Beischel z Windbridge Institute, która prowadzi badania nad tym zjawiskiem, nazywa je również „anomalnym odbiorem informacji”.

Eksperymentujący próbowali ustalić, jak wygląda elektryczna aktywność mózgu medium w momencie, kiedy odbiera ono z nieokreślonego źródła  informacje, które po zweryfikowaniu okazują się prawdziwe.

W podsumowaniu badania czytamy:

„Podczas zaawansowanych praktyk medytacyjnych występują nietypowe stany percepcji, w tym odczucie otrzymywania informacji o nieznajomych nieżyjących osobach. Ten mentalny stan komunikacji charakteryzuje się […] dostrojeniem odbiorcy do subtelnych bodźców.

Od sześciu osób pozyskano dane psychometryczne oraz elektrofizjologiczne. Byli to ludzie twierdzący, że zdarzało im się w kontrolowanych warunkach odbierać trafne informacje mogące pochodzić od zmarłych.

Każdy z uczestników eksperymentu wykonał dwa zadania z zamkniętymi oczyma. W pierwszym ochotnicy otrzymali imię zmarłego, z którym mieli się skontaktować, a następnie zadano im 25 pytań. Po każdym ochotnikowi dawano 20 sekund na ‘przechwycenie’ odpowiedzi i wyrażenie jej słownie.

Odpowiedzi były notowane, a następnie bliscy zmarłych, o których pytano, sprawdzali ich trafność. Trójka mediów plasowała się wysoko poza kryterium przypadku. Jeśli chodzi o aktywność mózgu, podczas trwającego 20 sekund ‘odbioru informacji’, w przypadku jednego ochotnika odnotowano znaczną aktywność fal theta w przedniej części mózgu.”

Podczas drugiego testu poproszono ochotników, by na minutę skupili się na zadaniach takich jak: 1) wyobrażenie sobie osoby żyjącej, 2) słuchanie biografii, 3) myślenie o postaci fikcyjnej, 4) próba mentalnego porozumienia się ze zmarłym. Każdą z prób powtórzono trzykrotnie.”

Wyniki wskazywały, że mózgi ochotników reagowały inaczej na myśl o osobach żywych niż na próbę komunikacji ze zmarłym. W opinii eksperymentatorów może to sugerować, że myślenie o nieżyjących osobach może wyzwalać w mózgu mechanizmy odmienne od normalnego odbioru rzeczywistości.

Choć to niewielkie odkrycie, daje nadzieję na dalszy rozwój badań nad zdolnościami nadprzyrodzonymi wspieranymi przez zaawansowaną neurologię.

Autorzy eksperymentu podsumowują to następująco:

„Uważamy, że rezultaty uzyskane dla medium nr 1, w przypadku którego udało się powiązać trafny odbiór informacji z odczytem aktywności mózgu, to niezwykłe osiągnięcie. Z kolei w przypadku różnic fal gamma można uznać, że jakaś ich część pochodzi z ruchu oczu lub mięśni.

Charakterystyka natury tych zmian i ocena, czy ich źródło leży w mózgu wymagają jednak dodatkowych badań. Zebrane razem wnioski z niniejszego przedsięwzięcia sugerują, że wrażenie komunikowania się ze zmarłymi może być stanem umysłu odmiennym od zwyczajnej aktywności związanej z myśleniem lub działaniem wyobraźni.”

Zobacz także
:
Skomentuj na INFRA FORUM
DMT: Molekuła duszy
Dowody na zjawiska PSI?
Aura czy pomieszanie zmysłów?
____________________
Źródło: 1) New Study Finds that Mediumship May Be a Distinct Mental State, Dailygrail.com, 04/12/13, 2) J. Beischel, M. Bocuzzi, A. Delorme, L. Michel, P. J. Mills, D. Radin, Electrocortical activity associated with subjective communication with the deceased, Frontiersin.org, 20/11/13.
Fot. w nagłówku: Seans z udziałem Johna Beattie - medium (1872), DP / Wikimedia Commons
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl