Dowody na NDE?

Badania przeprowadzone na grupie pacjentów w stanie terminalnym wskazały, że tuż przed śmiercią dochodziło u nich do nagłego skoku aktywności fal mózgowych. Czy w tym krótkim momencie na granicy życia i śmierci dzieje się to, co przyjęto nazywać doświadczeniami z pogranicza śmierci (NDE)?

____________________
Irene Klotz, Discovery News

Badania przeprowadzone na 7 pacjentach w stanie terminalnym odnotowały wzrost aktywności ich mózgu na chwile przed śmiercią, co może dostarczać dowodów na doświadczenia pozacielesne (nazywane NDE - Near Death Experiences, czyli stanami bliskimi śmierci) odnotowywane przez osoby, które znalazły się na krawędzi między tym a tamtym światem.

Lekarze z Wydziału Medycznego Uniwersytetu George'a Washingtona próbowali zarejestrować aktywność mózgu osób umierających wskutek takich chorób jak nowotwory czy ataki serca. Na chwilę przed śmiercią pacjenci doświadczali nagłego skoku aktywności fal mózgowych, których szczyt przypadał zwykle na moment przed śmiercią. Aktywność tę charakteryzował u pacjentów także m.in zbliżony czas trwania oraz intensywność.


W październikowym wydaniu
Journal of Palliative Medicine" lekarze sugerują, że podobna aktywność mózgu może wiązać się ze stanami bliskimi śmierci, którym świadkowie nadają często znaczenie duchowe lub religijne. Zjawisko to przez niektórych poczytywane jest za dowód na istnienie życia po życiu. Mimo dużej ilości relacji o ludziach, którzy chwilowo znaleźli się po drugiej stronie, jak na razie nie udało się dostarczyć na to jednoznacznych dowodów, choć kwestia prawdziwej natury tych zjawisk pozostaje przedmiotem badań i sporów i to nie tylko w środowisku naukowym.

Początkowo medycy uważali, że elektryczna aktywność wiązać się może z działalnością elektroencefalografów (których używano do monitorowania stanu świadomości pacjentów) lub innych urządzeń (takich jak telefony komórkowe) znajdujących się w pokojach umierających pacjentów - mówi kierujący badaniami Lakhmir Chawla.

Personel medyczny zaczął obserwować nagłe skoki w aktywności mózgu tuż przed śmiercią pacjentów.

- Pomyśleliśmy, że to dziwne. Nie wiedzieliśmy też, co to - mówi Chawla. Myśleliśmy, że anomalia to skutek oddziaływania maszyn lub telefonów komórkowych, które znajdowały się w sali. Gdy jednak zaczęliśmy je stamtąd wynosić i wyłączać komórki zauważyliśmy, że nic to nie daje.

Lekarze uznali, że są świadkami rozładowywania się neuronów w mózgu wraz z tym, jak tracą one tlen w wyniku braku ciśnienia krwi.

- Wszystkie neurony są ze sobą połączone i gdy tracą tlen, zanika też ich zdolność do zachowania potencjału elektrycznego - mówi Chawla.

Pozbawienie tlenu może wywołać doznanie odwracalne, które jednak zaznacza się głęboko w świadomości osoby, która go doświadczyła.

- Nie każdy opowiada o świetle i tego typu rzeczach. Najczęściej słyszy się, że zjawisko z pogranicza śmierci to po prostu silne przeżycie - mówi naukowiec.

Rysunek autorstwa A.Ziętek przedstawiający jej przeżycie podczas NDE Kevin Nelson - badacz stanów bliskich śmierci z University of Kentucky mówi, że dobrze wiadomo o tym, że gdy mózg pozbawiony jest dopływu krwi emituje nagłą energię.

- Nie da się przy pomocy konwencjonalnych technik analizy fal mózgowych określić, czy pacjenci widzą podczas śmieci coś, czego tak naprawdę nie ma - mówi Nelson wskazując na poważny problem.

Choć nie ustalono do końca, co tak naprawdę stoi za silnymi i często zmieniającymi życie osób, które je doświadczyły zjawiskami, są one głęboko zakorzenione w społecznej świadomości w postaci opowieści osób, którym rzekomo udało się powrócić z drugiej strony. Silne doznania, które towarzyszą tego typu doświadczeniom pozacielesnym, takie jak obserwacje swego ciała, spotkania ze zmarłymi czy odwiedziny innych rzeczywistości są tak sugestywne, iż stanowią poważną barierę na drodze do badania zjawiska NDE i jednoznacznego rozstrzygnięcia tego, czy tego rodzaju wizje to jedynie kwestia aktywności gasnącego mózgu czy też może realny dowód (przytaczany przez tysiące świadków) na to, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią ciała.

Zobacz także
:
Skomentuj na INFRA FORUM
NDE: Batalia o zaświaty
Na progu śmierci...
Żywi martwi
_____________________
Tłumaczenie i opracowanie: INFRA
Na podstawie: Irene Klotz, Discovery News
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

This broad spectrum CBD oil 500mg is my favourite. Best one on the market.
szkoła-i-korepetycje.pl/Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl