UFO nad Polską: 2011

Prezentujemy państwu listę zgłoszeń obserwacji obiektów UFO, jakie napłynęły do nas i naszych kolegów w 2011 roku. Wśród nich znajduje się wiele przypadków zasługujących na szczególną uwagę. W tabeli uwzględniono miejsce, datę, opis oraz typ spotkania. W najciekawszych przypadkach znajdują się odnośniki do pełniejszych opisów i ustaleń.

____________________
INFRA

INFORMACJE WSTĘPNE
1) Celem niniejszego zestawienia jest próba stworzenia bazy danych zawierającej relacje o spotkaniach z obiektami typu NOL oraz ich rzekomymi pasażerami, która mogłaby dostarczyć informacji na temat rocznej ilości tego typu przypadków oraz przejawianych przezeń cech charakterystycznych.
2) Tabela zawiera opis przypadków bliskich spotkań zgłoszonych grupie INFRA lub osobom/grupom biorącym udział w projekcie, takim jak A.Miazga i WMGU. Do niniejszego zestawienia trafić mogą również nie wzbudzające podejrzeń relacje, które ukazały się w mediach.
3) Obserwacje podzielone zostały na wydarzenia, które miały miejsce w kraju w 2011 roku (tabela #1) te, które zdarzyły się wcześniej, lecz zostały zgłoszone w roku bieżącym (tabela #2) oraz zgłoszenia świadków, którzy dokonali swych obserwacji poza granicami kraju (tabela #3, obejmująca przypadki zarówno z 2011 jak i z lat wcześniejszych).
4) W skład tabeli wchodzą: liczba porządkowa przypadku, data i godzina obserwacji (w przypadku braku danych jest to wartość przybliżona), krótki opis (z najbardziej istotnymi szczegółami danego wydarzenia), typ przypadku (NL, DD, CE-1,2,3 etc.), informacje dodatkowe (możliwe wyjaśnienia, brak większej ilości informacji oraz wszelkie inne uwagi) oraz źródło (osoba lub grupa, od której pochodzi dany przypadek. Zestawienie może zostać rozszerzone o dalsze kolumny.
5) Przypadki dodawane będą w kolejności ich zgłaszania, zaś ich porządek chronologiczny ustalony zostanie w połowie roku obliczeniowego.
6) Wszystkie osoby, które mogą posiadać informacje na temat zaprezentowanych tu przypadków proszone są o kontakt na adres:
infra@epoczta.pl, Wszelkie szczegóły przekazane zostaną osobom, którym dany przypadek został zgłoszony.
7) Rozszerzona dokumentacja przypadków podanych w zestawieniu znajduje się u osób lub grup, od których pochodzą. W przyszłości planujemy stworzenie rozszerzonej wersji niniejszego zestawienia. Trwają pracę nad stworzeniem odpowiedniego systemu.
8) Do informacji podane zostaną także:  wydarzenia, w przypadku których udało się wysunąć racjonalne wytłumaczenie, przypadki uznane za mistyfikacje lub prowokacje itp. Relacje szczątkowe, w przypadku których nie udało się uzyskać wystarczającej ilości informacji (np. z powodu utraty kontaktu ze świadkiem) umieszczone zostają w tabeli w nadziei, iż mogą znaleźć się inni potencjalni świadkowie tych zdarzeń. Informacje na temat spornych kwestii w tych przypadkach umieszczone są w dziale INFRORMACJE DODATKOWE.
9) Swą relację zgłosić można na adres infra@epoczta.pl lub też napisać bezpośrednio do naszych przyjaciół biorących udział w projekcie.
10) Wszystkie uzyskane dane zostaną poddane analizie, zaś podsumowanie opublikowane zostanie na początku roku 2011, kiedy to rozpocznie się następny rok obliczeniowy.
* * * * * * * * * * * * * * *

 

UFO W POLSCE - 2011
(zgłoś swoją relację)

LP.
DATA/GODZINA MIEJSCE OPIS TYP INFORMACJE DODATKOWE ŹRÓDŁO
1.  23.01.2011, 20:58 Warszawa
(obok PKiN)
Świadek fotografujący budynek Pałacu Kultury, odkrył wkrótce na zdjęciach obecność obiektu, który nie był widziany w czasie wykonywania zdjęć. Domniemane UFO przypomina pierścień złożony z kilku świateł o kulistym kształcie.  - - - Dostępny materiał zdjęciowy. Udało się ustalić, że wizerunek  był prawdopodobnie refleksem świetlnym. G.Tarczyński
2. koniec stycznia 2011, noc.
Warszawa, Praga Południe (mazowieckie)
Świadek obserwuje z okna swojego pokoju obiekt, który wyłania się zza sąsiedniego bloku. Jak twierdzi jest to wirujący dysk. Wkrótce pojawiają się dwa kolejne obiekty, a całość leci na południe. Zdarzenie odbywa się w całkowitej ciszy. Świadek opisuje kolor obiektów jako "nienaturalny".
- - - Sprawa w toku. Możliwość obserwacji lampionów. Podobne zdarzenie matka świadek miała widzieć 20 lipca 2011, kiedy kuliste obiekty leciały w kierunku Siekierek. INFRA
3. 28.01.2011, noc.
Żarki Letnisko
(śląskie)
39-letnia kobieta obudziła się w nocy widząc przed sobą czerwony kulisty obiekt o średnicy ok. 40 cm. W jego środku, jak mówiła, dały się dostrzec dwa ciemne punkty oraz kreska, co sprawiało, że obiekt przypominał twarz. Niedługo potem światło emitowane przez obiekt przygasło, a ten przesunął się w kierunku okna i znikł.  BV  - - - INFRA
4.  13.02.2011, 20:05 - 20:15.
 Legionowo (mazowieckie) „Ok. godz. 20.05 wyszedłem z psem na spacer. Gdy wychodziłem z klatki bloku, [...] zauważyłem lecący między blokami obiekt w kolorze jasno czerwonym. Światło nie migało, nie wydobywało się z reflektorów, jak ma to miejsce u samolotów. Obiekt po prostu świecił na czerwono. Na chwilę zniknął za blokiem. Szybko poszedłem z psem w stronę polany przed blokiem ok. 70 m. Spojrzałem w górę i znowu zobaczyłem ten obiekt. Leciał z kierunku północno zachodniego/od ul.Sobieskiego (w kierunku południowo wschodnim/nad ul.Husarską) a zniknął nad wieżowcem ul. Siwińskiego. Wydaje mi się, że wysokość mogła wynosić ok. 2-4 km ale nie jestem tego pewien. Nad Legionowem cały czas latają samoloty pasażerskie i można mniej więcej określić wysokość ich lotów. Wielkość obiektu oceniam na 4-5 wielkości Wenus. Wymieniony obiekt świecił tylko czerwonym światłem. Nie migały żadne stroboskopy i nie widoczne były inne źródła światła.” Według świadka, panowały dobre warunku pogodowe. Obiekt poruszał się bezdźwięcznie. Po minucie lub dwóch, obiekt zniknął, jednak po chwili pojawił się podobnych obiekt, który widziała również przechodząca kobieta.  NL   - - -  INFRA/
A.Miazga
5.  14.02.2011, 18:00.  Poznań, Łazarz
(wielkopolskie)
Świadek zobaczył z okna swego mieszkania „czarno-szary trójkąt idealny wiszący na niebie po SW stronie Poznania. Obserwowałem go z dzielnicy Łazarz bo tam mieszkam. Pierwsze to myślałem że to pewnie przewidzenie ale nie to nie było przewidzenie .Był zmierzch było jeszcze jasno pogoda była wyśmienita, chmury 2/8 zachmurzenia w dodatku cirrusy bardzo wysoko i nic , dokoła gołe czyste niebo i ten trójkąt. Szybko pobiegłem po aparat i na resztkach baterii zacząłem robić zdjęcia. [...] Udało mi się wykonać dwa zdjęcia są kiepskiej jakości , ale widać że coś jest na niebie. Zastanowiło mnie i przeraziło że jak zacząłem robić pierwsze zdjęcia lampą a zależało mi żeby coś uchwycić bo to dowód, to ten obiekt zaczął się przesuwać w moim kierunku i wyraźnie się powiększał , miałem też dziwne odczucie wewnętrzne, że jestem obserwowany tylko nie wiedziałem za bardzo przez kogo. Coś niesamowitego. Najlepsze jeszcze w tym wszystkim jest to, że jak ten obiekt znikł to z Krzesin wystartowała para dyżurna na F-16.”  NL   Materiał fotograficzny dostępny na FORUM INFRY  INFRA
6. 22.02.2011 Warszawa (mazowieckie)
W czasie wykonywania panoramy stolicy świadek uchwycił na zdjęciu coś, co przypomina latający spodek unoszący się w niedużej odległości od PKiN.
? Analiza fotografii wykazała, iż to najprawdopodobniej uchwycony w locie ptak. Więcej...
INFRA
7. 23.02.2011, 19:00. Radomsko
(łódzkie)
Jadąca samochodem świadek (wraz ze swą babcią) obserwowała na niebie „świecącą kulkę”, która po chwili przygasła i wyrzuciła z siebie podobny obiekt. Wkrótce drugi obiekt powtórzył ów „manewr”. Chwilę później zjawisko powtórzyło się po raz kolejny. NL - - - INFRA
8. 27.02.2011, 18:00. Jastrzębie Zdrój (śląskie) Podczas zachodu słońca świadek obserwuje i fotografuje dwa pomarańczowej barwy obiekty przypominające kształtem bumerangi, zwrócone do siebie i tworzące w powietrzu formację przypominającą rozerwany pierścień. NL Za obserwację odpowiadały smugi kondensacyjne samolotów podświetlone przez promienie zachodzącego słońca.
INFRA
9. 05.03.2011, 21:30
Kraków, Nowa Huta (małopolskie)
Świadek wraz z 5 innymi osobami obserwował przelot 8-10 jasnych, świetlnych kul o barwie żółto-różowo-białej. Kule poruszały się na dużej wysokości z prędkością ocenioną przez świadka na 300 km/h w kierunku północno-zachodnim. Czas trwania obserwacji ok. pół minuty. NL - - -
INFRA
10. 06.03.2011, 18:40. Międzyzdroje (zachodniopomorskie)
Świadek z okna swego domu w Międzyzdrojach zaobserwował 2 jednostajnie świecące kuliste obiekty lecące w odległości 50 metrów od siebie. Świadek poinformował domowników, którzy również obserwowali obiekty, które po pokonaniu pewnego dystansu zaczęły do siebie się zbliżać, po czym nastąpił błysk i kule znikły.
NL - - -
INFRA
11. 08.03.2011, 19:15. Łyczanka (małopolskie)
Świadek kierujący samochodem, w którym znajdowała się jeszcze jego córka spostrzegł przecinający drogę obiekt w kształcie spodka z białymi światłami na obrzeżach i dwoma kolorowymi w środku. Obiekt poruszał się na wysokości ok. 50 m.
CE-1 Pełny raport
INFRA
12.  08.03.2011, 19:30. Mogilany (małopolskie)
C.G. (lat 38, nauczycielka) jadąc samochodem tzw. „zakopianką” w towarzystwie dwóch swych znajomych znajdując się na wysokości Mogilan pod Krakowem dostrzegła nisko i wolno poruszający się obiekt latający, który przeleciał nad drogą i skierował w kierunku Wieliczki. Obiekt nie przypominał żadnego znanego pojazdu latającego, miał kształt olbrzymiego spodka posiadającego czerwone i zielona światła na spodzie i rodzaj jasnej obręczy na obrzeżu.
 CE-1  Pełny raport
 INFRA
13. 08.03.2011, 21:30. Kraków, okolice lotniska Balice (małopolskie)
Dwie jadące samochodem kobiety zaobserwowały nad drogą A-4 metaliczny obiekt w kształcie spodka, z czerwonymi światłami rozmieszczonymi na krawędzi. UFO unosiło się w pobliżu drogi na niedużej wysokości. Kobiety minęły je, lecz nie zatrzymały się w celu dalszej obserwacji.
CE-1 Pełny raport INFRA
 14.  08.03.2011, 7:30. Kraków
(małopolskie)
Świadek obserwuje z okna pociągu stacjonarny obiekt przypominający mu samolot, który jednak nie zmienia położenia przez kilkanaście minut trwania obserwacji.
DD Pełny raport INFRA
15. 09.03.2011, 18:30. Kryspinów (małopolskie) Prowadząca samochód kobieta zaobserwowała przelot obiektu UFO w kształcie spodka z widocznym pierścieniem punktowych świateł.
CE-1 Pełny raport INFRA
16. 09.03.2011, 18:40. Kraków
(małopolskie)
9 marca 2011 roku około godz. 18.45 świadek spacerując z psem w okolicach ulicy Filtrowej w Krakowie nagle usłyszała dźwięk przypominający odgłos pracy silników samolotu. Odruchowo zwracając wzrok w kierunku źródła hałasu kobieta zobaczyła białe drgające światło w kształcie pierścienia poruszające się na niewielkiej wysokości. W środku obręczy znajdowała się ciemna masa z dwoma stałymi, nie migającymi punktami świetlnymi o barwach zielonej i czerwonej. Obiekt poruszał się powoli wydając wibrujący odgłos. NL - - -
INFRA
17. 10.03.2011, 19:00
Dębica
(podkarpackie)
Świadek obserwuje przelot obiektu z widocznym pierścieniem świateł na obrzeżach i głównym światłem znajdującym się w środku. UFO zatrzymuje się, po czym oddala w kierunku wschodnim i znika.
NL - - -
A. Miazga
18. 12.03.2011, 18:45 Brzezówka
(podkarpackie)
Świadkowie wracający drogą A-4 w kierunku Ropczyc zauważyli nad drogą jasne czerwone światła myśląc, że to samolot. Wkrótce przejechali pod obiektem, którym okazał się być duży okrągły pojazd o średnicy ok. 30-40 m., z zieloną kopułą na dole i rzędem kwadratowych czerwonych świateł dookoła kopuły. Wysokość zawisu obiektu wynosiła około 50 m. nad ziemią. Świadkowie próbowali po nakręceniu samochodu wykonać zdjęcia, ale obiekt oddalił się szybko w kierunku południowym w stronę lasów Okonina. Oprócz rodziców świadkami były ich dzieci. NL / CE-1
 Pełny raport A. Miazga
19. 12.03.2011, 18:55-19:05  Lubzina
(podkarpackie)
 Około 18:55 lub 19:05 trzy osoby wracające z Dębicy w kierunku Ropczyc zauważyły z drogi A4 w Lubzinie dziwne czerwone światła oraz żółtą smugę, która wystrzeliła w kierunku lasów Okonina. Po zbliżeniu się do świateł okazało się że był to duży ciemny owalny obiekt unoszący się około 50-100 m. nad poboczem. Obiekt unosił się nieruchomo w kompletnej ciszy.  NL / CE-1  Pełny raport  A. Miazga
20. 12.03.2011, 19:00.  Zawada
(podkarpackie)
Obserwacja (w kierunku wschodnim) świetlnego zjawiska w rejonie Cukrownia – Magnezyty zjawisko wyglądało jak nieregularny jasny prostokąt. Możliwe, że obserwowany mógł być Księżyc za chmurami.  NL
 Pełny raport  A. Miazga
21.  12.03.2011.
 Dębica
(podkarpackie)
Obserwacja przez dwie nastoletnie osoby przelotu ciemnego obiektu emitującego dziwny dźwięk niestety obserwacja nie została zarejestrowana z uwagi na brak współpracy świadków.
 NL?  Pełny raport  A. Miazga
22. 22.03.2011, 22:55.
 Ostrołęka
(mazowieckie)
Zgłoszenie obserwacji dokonanej przez teleskop: "Około godziny 22.55 w Ostrołęce obserwowałem gołym okiem konstelacje południowej strony nieba. Gdzieś na południowym wschodzie w okolicach gwiazdozbioru Węża w atmosferze zobaczyłem 2 wyraźne szybko poruszające się spore punkty koloru nienasyconego pomarańczowego. Leciały obok siebie i z bardzo dużą szybkością; wykonały kilka kolistych zwrotów, poczym leciały dalej. Znikły gdzieś na zachodzie, pod znajdującym się tam w tamtym czasie gwiazdozbiorem Lwa. Cała sytuacja trwała maksymalnie 5 sekund, na tyle długo, że zdążyłem pomyśleć żeby to nagrać. Jestem pewien, że to nie było żadne zjawisko atmosferyczne, meteory ani sztuczne satelity ziemi. Samoloty poruszają się sto razy wolniej."
NL - - -
INFRA
23. 01.04.2011, 18:00.
 Budzisław Kościelny
(wielkopolskie)
Ok. 15 świadków obserwowało na niebie trzy światła: zielone, czerwono i pomarańczowe. Światła były ustawione w formie nieregularnego trójkąta i tkwiły nieruchomo przez ok. 2 minuty po czym zaczęły się schodzić do centralnego punktu a następnie znikły. NL - - - INFRA
 24. 01.04.2011, 22:00. Racibórz
(śląskie)
Świadkowie obserwują przez ok. 20 min. grupę 10 pomarańczowych świateł.
NL Możliwa obserwacja tzw. chińskich lampionów. A. Miazga
25. 19-23.04.2011 Ropczyce
(podkarpackie)
Podczas rejestracji fotograficznych przeprowadzanych w pobliżu Zakładów Magnezytowych zarejestrowano szereg anomalii fotograficznych, którym brak konwencjonalnych wyjaśnień. 19.04 zarejestrowano niewidoczny gołym okiem pulsujący obiekt, który szybko przemknął w pobliżu samolotu. 21.04 dokonano rejestracji czerwono-białego obiektu, zaś 23.04, po zaobserwowaniu błysku światła na zdjęciu pojawił się zygzakowaty obiekt.
DD - - - A. Miazga
 26. 20.04.2011, 20:00.
 Częstochowa (śląskie)
Dwaj świadkowie obserwują dwa żółte światła, z których wyłania się trzeci obiekt. Kiedy żółte światła gasną, widoczny staje się trzeci - biały, który również po chwili gaśnie. Po ok. 15 min. dwa światła znowu się zapaliły, a świadkowie zaobserwowali przelot trzeciego z obiektów. W trzecie fazie obserwacji, UFO w kolorze żółtym zapalił o się w innym miejscu, znikło a w tym momencie pojawił się migoczący biały obiekt.
 NL  - - -  A. Miazga
27. 20.04.2011, 21:00. Częstochowa, Zawodzie
(śląskie)
Trzech świadków znajdujących się w leżącym na obrzeżach miasta kamieniołomie zauważyło jaskrawy pomarańczowy obiekt, z którego wyłonił się drugi. Następnie oba zgasły, po czym po chwili pojawiły się ponownie, jeden po drugim. Po kolejnym zgaśnięciu pojawił się tylko jeden z obiektów.
NL - - - G.Tarczyński
28. 20.04.2011.
 Kłobuck
(śląskie)
Zgłoszenie obserwacji przelotu grupy pomarańczowych kulistych obiektów. NL Możliwa obserwacja tzw. chińskich lampionów.
INFRA
29. 23.04.2011,  23:00.
 Brzeszcze
(małopolskie)
Dwoje świadków obserwuje w czasie wielkanocnego nabożeństwa przelot kulistego obiektu (wielkości ćwierci tarczy księżyca), który na wysokości Wisły zostaje "dogoniony" przez drugi podobny obiekt. Oba na pewien czas zawisają, po czym oddalają sie w kierunku zachodnim.
NL  - - - A. Miazga
30.  25.04.2011, 18:30.  Zielonka (mazowieckie) Doniesienie o obserwacji trzech świetlnych obiektów w kolorze biało-fioletowym, widzianych przez wielu mieszkańców Zielonki. Świadek twierdzi, iż posiada film z tego zdarzenia.
 NL?  Zgłoszenie telefoniczne. Brak kontaktu ze świadkiem. Możliwa mistyfikacja. Inni świadkowie proszeni o kontakt.
 INFRA
31. 02.05.2011.
Częstochowa
(śląskie)
Obserwacja przelotu pomarańczowych kulistych obiektów tworzących w powietrzu trójkątną formację.
 NL  Obserwacja tzw. chińskich lampionów. Nagranie w serwisie YouTube.  G.Tarczyński
32. 09.05.2011, 21:00. Sędziszów Małopolski
(podkarpackie)
Podczas jazdy samochodem świadek obserwuje przemieszczający się po niebie ciemny obiekt otoczony białymi światłami, w środku którego znajduje się 5 czerwonych świateł ułożonych w kształt krzyża. Udaje się wykonać zdjęcie obiektu.
NL Więcej informacji -tutaj-
INFRA/
A.Miazga
 33. 10.05.2011, 21:30-22:30. Radom
(mazowieckie)
Świadkowie obserwują przelot 8 ognistych obiektów określanych jako "płaskie talerze". Niektóre znikały nagle lub kierowały się w dół.
NL Obserwacja chińskich lampionów.
INFRA
34. 20.05.2011. Starachowice
(świętokrzyskie)
Anonimowy świadek filmuje przelot owalnego ciemnego obiektu unoszonego z wiatrem, który zdaje się wirować wokół własnej osi.
DD Obserwacja przelatującego balonu. Film dostępny na INFRA FORUM. INFRA
35. 21.05.2011, 21:30.
Kraków - Zbydniowice
(małopolskie)
Rodzina obserwuje świetlisty obiekt znajdujący się na wysokości ok. 500 m., w odległości 3-4 km od nich. Według relacji świecił on intensywnym pomarańczowym światłem, a po ok. 5 min. zaczął migotać i zgasł. Po 10 min. pojawił się drugi obiekt, który również migał, po czym również zgasł. W czasie obserwacji nie było słychać żadnych dźwięków. NL - - - INFRA
36. 29.05.2011, 21:42.
Kamionki k. Kórnika
(wielkopolskie)
6-osobowa rodzina obserwuje różnobarwną kulę poruszającą się z południa na północ. Obiekt zatrzymał się, po czym po chwili wystrzelił w górę i pojawił się w innym miejscu.
NL - - -
INFRA
37. 04.06.2011, 22:50. Rzeszów
(podkarpackie)
Świadkowie, ojciec i syn, obserwują szereg świateł unoszących się nad Zwięczycą. Obiekty świeciły czerwonym i zielonym światłem oraz według świadka, zapalały się i gasły, odlatując od siebie.  NL Obiekty znajdowały się jakieś 2 km od obserwatorów. Istnieje możliwość, iż były to słynne chińskie lampiony i nie wyklucza tego sam świadek.
INFRA
38. 06.06.2011, 20:00. Rzeszów - Baranówka
(podkarpackie)
Świadek podczas spaceru z psem zaobserwowała dziwny obiekt, który przeleciał 70-100 m. nad koronami drzew. Według relacji kobiety, był to spłaszczony dysk, w którego metalicznej powierzchni odbijały się promienie zachodzącego słońca.
DD Pełny raport
A.Miazga
39.  12.06.2011, 20:20.  Sosnowiec
(śląskie)
40-letni świadek, przebywający na spacerze w okolicach ul. Wojska Polskiego ujrzał dziwny obiekt w kształcie kuli, który według niego poruszał się ze wschodu na zachód z prędkością awionetki. Nie posiadał żadnych widocznych cech charakterystycznych dla samolotu.  DD Obserwacja lampionu? INFRA
40.  ok. 23.06.11, noc.
 okolice Bydgoszczy (kujawsko - pomorskie) Świadek i jego dziewczyna obserwujący nocne niebo zauważyli niecodzienne zjawisko. Jego opis mówi: „Jedna ‘gwiazda’ świeciła jasnością na poziomie gwiazdy polarnej. Nie byłoby w tym raczej nic niecodziennego, gdyby nie fakt, że ta gwiazda zaczęła przemieszczać się nieokreślonymi ruchami, tj. slalomem. Bardzo szybko się rozpędzała zmieniając tor lotu pod kątem prostym z bardzo dużą szybkością (kilkukrotnie), po czym zamierała w bezruchu na parę minut. Sytuacja powtarzała się kilkukrotnie. Dla porównania na niebie latały samoloty, i jak to na tak dużej wysokości, niemożliwym byłoby zawrócić, czy też skręcić pod kątem prostym z tak ogromną szybkością.” NL - - -  INFRA
41.  26.06.2011, ok. 22:00.
  Kobyłka
(mazowieckie)
Świadek i jego rodzice dokonują obserwacji siedmiu płynnie poruszających się nad ich domem obiektów. Poruszały się one z zachodu na wschód w dwóch turach (po 3 i 4 kule). „Wszystkie obiekty utrzymywały się na wysokości maksymalnie Pałacu Kultury, były wielkości samochodu osobowego, o kulistym kształcie. Równomiernie i bezustannie emanowały przyjemnym ciepłym pomarańczowym światłem. Momentami dało się zauważyć mrugające czerwone punkciki na ich czubkach. [...] Obiekty po stopniowym oddaleniu się, znikały w powietrzu (fizycznie się rozpływały)” - pisze świadek.  NL Możliwa obserwacja lampionów. INFRA 
42.  29.06.2011, 23:15.
 Wrocław (dolnośląskie) Świadek twierdzi, że zaobserwowała z balkonu świetlną kulę, która nagle zniknęła. Obiekt poruszał się z wschodu na zachód. Po ok. minucie, w miejscu gdzie zniknął obiekt pojawił się czarny prostokąt mający z przodu i z tyłu purpurowe światło. Obiekt, po minięciu dwóch budynków, zniknął świadek z oczu.  NL - - -  G.Tarczyński
43. 22/2306.2011, ok. 1:00.   Lublin
(lubelskie)
Świadek obserwuje z okna swego mieszkania w Lublinie pomarańczową kulę o sporych rozmiarach. Według relacji, znajdowała się ona ok. 500 m. nad ziemią a jej rozmiary świadek ocenił na 30-40 m. średnicy (!). Po zmianie punktu obserwacji, świadek zauważył, że obiekt zmierza dość szybko w górę pod kątem 40-50 stopni i staje się coraz mniejszy.  NL Więcej informacji  INFRA
44.  10.07.2011, ok. 1:00
Częstochowa
(śląskie)
Małżeństwo obserwuje z balkonu przelot „ławicy” 50-60 świetlnych obiektów nadlatujących od strony Katowic i kierujących ze stałą prędkością na północny-wschód. Całe zjawisko trwało ok. 10 minut. Obiekty świeciły światłem stałym, nie pulsacyjnym, w kolorze żółtym. Światła pojawiały się w grupach po 3-4, niekiedy występowały pojedynczo.  NL Prawdopodobna obserwacja lampionów.  INFRA
 45.  10.07.2011, ok. 1:00 Częstochowa
(śląskie)
Świadek zamieszkały w miejscowości Wrzosowa w zgłoszeniu telefonicznym mówił o przelocie grupy pomarańczowych obiektów, które nadleciały z południa w kierunku Częstochowy. Były to najprawdopodobniej chińskie lampiony, jednak świadek wspomniał o innej dokonanej przez siebie obserwacji, w czasie której podczas wycieczki do lasu ujrzał na niebie „świetlisty krąg”. Utrata kontaktu i brak dalszych szczegółów.  NL  Prawdopodobna obserwacja lampionów. Zdarzenie wspomniane ze względu na drugą ciekawą obserwację. Niestety, kontakt ze świadkiem urwał się.
 INFRA
 46. 16.07.2011, ok. 0:05.  Zbiersk
(wielkopolskie)
Świadek, która wyszła z psem, zauważyła ok. północy grupę świetlnych punktów ustawionych w szyku przypominającym kwadrat ze świetlnym punktem w środku. Kobieta dopuszcza możliwość, iż były to lampiony, jednak obiekty utrzymywały równą odległość miedzy sobą, poruszając się na wschód. Według relacji, świadkiem podobnego zdarzenia na początku lipca była jej szwagierka wraz z córkami.  NL  - - -
 INFRA
47.  16.07.2011, ok. 19:00.
Warszawa
- Targówek
(mazowieckie)
„Ok. godz. 19. zostałem zawołany przez rodzinę na podwórko celem wykonania zdjęć dziwnych obiektów, które zostały zaobserwowane chwilę wcześniej. Obiekty te w mojej ocenie znajdowały się na wysokości około 13 -15 a może nawet i 20 km nad powierzchnia ziemi. Praktycznie przez dobre 10 -15 min. w żaden sposób się nie poruszały. Następnie gdy poszedłem na 2 min. do toalety i wróciłem znikły tak samo nagle jak i się pojawiły. Z analizy, którą wykonałem wynika iż obiekty te miały metaliczną obudowę , bynajmniej na to wskazuje odblask światła słonecznego jakie od siebie odbijały, wykluczyłem przy okazji tzw. balony meteorologiczne ponieważ takowe są puszczane w liczbie jednej sztuki o godzinie 13. w podwarszawskim Legionowie. Nie jestem też w stanie ocenić czym były te obiekty, do ich fotografowania użyłem obiektywu 400 mm. Obiekty musiały mieć wielkość większą od lecącego chwilę pod nimi samolotu pasażerskiego, tak bynajmniej było to widać. Widziane były przeze mnie i 4 inne osoby.”  DD  Więcej informacji INFRA
 48.  19.07.2011  Rzeszów
(podkarpackie)
Obserwacja około 22;00 świetlnej jasnej kuli poruszającej z duża prędkością. W trakcie obserwacji z kuli „wyleciała” druga identyczna kula i obie przemieściły się na zachód. NL - - -  A.Miazga
 49. 20.07.2011, 22:30.  Mysłowice
(śląskie)
Świadek, która wyszła na spacer z psami zaobserwowała przelot świetlistej pomarańczowej pulsującej kuli, która zatrzymała się nad kobietą, a następnie rozpoczęła dalszy lot ruchem niejednostajnym. Znajdowała się na wysokości 20 piętra.  NL - - -  A.Miazga
50.  29.07.2011, 13:45.   Warszawa,
Plac Bankowy
(mazowieckie)
Mieszkaniec stolicy obserwuje przelot dziwnych obiektów nad Placem Bankowym. Twierdzi: "Zauważyłem formację 3 okrągłych i lekko lśniących kulistych obiektów poruszających sie z północy na południe w sztywnym układzie trójkąta. Po ok. 10-15 sek. obiekty zmieniły kierunek o 90 stopni na wschodni i  ustawienie w linię, i w takim układzie po kilku sekundach wleciały w chmurę i przestały być widoczne."
 DD  Dostępny materiał fotograficzny.
INFRA
51. 05.08.2011, 22:00. Białystok,
centrum
(podlaskie)
Świadek obserwuje z okna na 4. piętrze przelot trzech jasno-żółtych świateł w trójkątnym szyku. W pewnym momencie dwa światła płynnie zmieniły położenie, a cały szyk zawisł i nieznacznie zmienił kierunek. Po chwili światła ruszyły dalej w kierunku północnym. Obserwacja trwała ok. 30 sek.
NL - - -  INFRA
52. 10.08.2011, 16:35. Rzeszów
- Nowe Miasto
(podkarpackie)
Troje świadków obserwuje obiekt w kształcie "grzyba", który porusza się z południa na północny-wschód. Obserwacje kontynuują przy pomocy lornetki, dzięki czemu dostrzegają zmianę koloru dolnej części UFO z ciemnej na czerwoną. Obiekt kołysa się na boki. Jeden ze świadków mówi o obserwacji cienkiej stróżki "dymu".
DD - - -
A.Miazga
53. 13.08.2011, noc. Kraków
- Wróblowice
(małopolskie)
Mężczyzna twierdzi, iż obserwował obiekt, który znajdował się na wysokości 30-60 m. w odległości ok. 700 m. od niego. Wcześniej obserwował podobny obiekt, który "startował" z terenu tamtejszych fortów, po czym otaczała go zmieniająca kolor "błona".
NL Sprawa w toku.
A.Miazga
54. 13.08.2011, 21:23. Rzeszów
- Nowe Miasto
(podkarpackie)
Świadkowie obserwują przez lornetkę z okna domu przy ul. Zielonej trójkolorowy obiekt w kształcie owalu. Od góry miał on kolor czerwony, pośrodku pomarańczowy a na dole jasno-żółty. Ponadto od góry widoczne były mgliste białawe "słupki".
NL - - - A.Miazga
55. 14.08.2011, 01:20. Jurcowe
(podkarpackie)
Kierowca samochodu obserwuje unoszące się nad polami obiekty w kolorze żółto-pomarańczowym. Zatrzymuje się, aby bliżej się im przyjrzeć, jednak te znikają. NL Możliwość obserwacji lampionów
A.Miazga
56. 14.08.2011, 22:35. Ruda Śląska
(śląskie)
Mężczyzna, który wyszedł na balkon, aby zapalić papierosa, zauważa przelot nietypowego obiektu. Niebawem woła żonę, z którą razem obserwują czerwony owal o białym wnętrzu, który szybko przelatuje nad blokami. NL Pojawiło się wiele innych sobotnich relacji nt. obserwacji jasnych kulistych obiektów w Rudzie Śląskiej. Były to najprawdopodobniej lampiony. W tym przypadku mogło być podobnie.
INFRA
57. 24.08.2011.
Warszawa
- Rembertów
(mazowieckie
Podczas wykonywania serii zdjęć, mężczyzna fotografuje niezidentyfikowany obiekt nad  EC Kawęczyn. Pojawia się on na tylko jednym zdjęciu.
- - -
Możliwy tzw. efekt BLURFO.
INFRA
58. 28.08.2011,
ok. 20:20.
Gołdap
(warmińsko-mazurskie)
Mężczyzna sfotografował ze swojego balkonu nietypowe zjawisko powietrzne w formie świelistej kuli z "ogonem". Jak twierdzi, widział je już po raz drugi.
NL Dostępny materiał fotograficzny. Sprawa przekazana WMGU.
INFRA
59. 29.08.2011. Kobierzyce
(dolnośląskie)
Dwaj wędkarze obserwują kulisty obiekt, który zawisa na wysokości ok. 50-60 m. nad stawem, pulsując pomarańczowym światłem. Widoczna była jedynie spodnia część obiektu. W czasie obserwacji u jednego ze świadków pojawiło się nietypowe uczucie paraliżu.
CE-2 Sprawa w toku
A.Miazga
60. 30.08.2011,
ok. 22:30.
Leżajsk
(podkarpackie)
Świadek obserwuje obiekt w kształcie "paralotni z oświetlonymi na czerwono konturami skrzydeł". W jego centrum znajduje się wyraźnie czerwonawe światło. NL  - - - A.Miazga
61.  koniec sierpnia 2011,
ok.20:00.
Rzeszów - Baranówka
(podkarpackie)
Para świadków obserwuje ciemny kopulasty obiekt, który po pewnym czasie wznosi się w górę i wnika w chmury.
NL Sprawa w toku. Podobny przypadek na Baranówce zarejestrowano w czerwcu 2011.
A.Miazga
62. 05.09.2011,
ok. 19:30.
Chmielnik
(podkarpackie)
Dwoje świadków obserwuje przez 3 min. przelot ciemnozielonego obiektu w kształcie trapezu, z dużym pomarańczowym światłem pośrodku.  NL  - - - A.Miazga
63. 05.09.2011,
ok. 19:30.
Mogilno
(wielkopolskie)
Świadek twierdzi, iż widział poruszający się bezgłośnie obiekt, którego narożne, stałe, czerwone światła tworzyły kształt trójkąta. W tylnej spodniej części obiektu zlokalizowane było migające mocne białe światło. Mężczyzna twierdzi, iż krótko po obserwacji ujrzał helikoptery, które zdawały się podążać za obiektem.
NL - - - A.Miazga
64. 23.09.2011, ok. 10:00-11:00.
Glitajny k. Kętrzyna
(warmińsko-mazurskie)
Kobieta dostrzega przelatujący na tle chmur biały lub jasno-srebdny obiekt składający się z dwóch elipsoidalnych części (przy czym jedna wydawała się mniejsza). Nim UFO oddaliło się, udało się wykonać jego zdjęcie.
DD Dostępny materiał zdjęciowy
WMGU
65. 25.09.2011,
od 05:00 do 06:35.
Baborów
(opolskie)
18-letnia świadek budzi się widząc wpadające przez okno światło, które dobiega od obiektu w kształcie "trójkąta ze skrzydłami". Przerażona wstaje z łóżka i budzi brata, jednak obiekt zaczyna się oddalać. Przez kolejne kilkadziesiąt minut obserwują oni (razem z ojcem) stopniowo oddalający się kulisty obiekt, który generuje z siebie mniejsze obiekty - sondy.
CE-1 / NL
Pełny raport
INFRA
66. 28.09.2011, noc.
okolice Nidzicy
(warmińsko-mazurskie)
Świadkowie mówią o obserwacji wirującej plamy na niebie. Brak dokładniejszych informacji.
NL Sprawa w toku
WMGU
67. 29.09.2011, 13-14. Częstochowa
(śląskie)
Świadek, który zamierza wykonać zdjęcie samolotu, fotografuje przypadkowo niewidoczny gołym okiem obiekt.
- - - Dostępny materiał fotograficzny. Możliwy tzw. efekt BLURFO INFRA
68. 02.10.2011, ok. 10:40. Zalew Zegrzyński
(mazowieckie)
Na zdjęciu wykonanym nad Zalewem Zegrzyńskim autor dopatrzył się nieznanego obiektu, który nie był widziany w czasie wykonywania fotografii.
- - -
Dostępny materiał fotograficzny. Możliwy tzw. efekt BLURFO
INFRA
69. 16.10.2011, ok. 20:00-20:30.
Rzeszów, Mielec, Kolbuszowa, Łańcut, Ropczyce, Jasło, Krosno i inne.
(podkarpackie)
Liczne obserwacje nocnych świateł. Jak się okazało, były to lasery odbijające się od położonych na niskim pułapie chmur.
- - - Przypadek wyjaśniony.
A.Miazga
70. 16.10.2011, ok. 20:20. Będziemyśl
(podkarpackie)
Trzech świadków jadących drogą A-4 obserwuje nadlatujący od strony Ropczyc ciemny obiekt otoczony różnobarwnymi światłami ułożonymi w kształt  litery "delta". Według jednego z obserwatorów, obiekt miał trójkątny kształt i nie przypominał konwencjonalnego pojazdu latającego.
NL Sprawa w toku
A.Miazga
71. 05.11.2011, 23:00.
Łódź
(łódzkie)
Spacerujący z psem mężczyzna obserwuje przelot ok. 30 kulistych świateł, które pojawiały się pojedynczo lub w grupach (także w formacjach), poruszając się z dość dużą prędkością.
NL Cechy takie jak grupowy przelot, gaśnięcie w locie, barwa obiektów etc. sugerują, że możemy mieć do czynienia z lampionami.
INFRA
72. 18.11.2011, 19:15-19:25. Prudnik
(opolskie)
Kobieta obserwuje z okna swego mieszkania w bloku czerwony obiekt poruszający się między budynkami. Zaciekawiona wychodzi na balkon i dostrzega, że to czerwonawy prostokątny twór, z ciemnymi pasami na powierzchni. Obiekt zatrzymał się, po czym zmienił się w złocistą kulę, która niebawem odleciała.
NL Pełny raport
A.Miazga
73. 24.11.2011,
ok. 16:00.
 Brzegi Dolne
(podkarpackie)
Kierująca samochodem kobieta zauważa na horyzoncie dwie jasne kule, połączone czymś w rodzaju świetlnej linii. Niedługo potem obiekt zmienia kształt na prostokąt z widocznym otworem, przez który widać niebo.
DD/
NL
 Pełny raport
A.Miazga
74. 20.12.2011,
ok. 21:00.
Suchy Las
k. Poznania
(wielkopolskie)
Mężczyzna, który wszedł na spacer z psem zauważa bardzo szybki przelot grupy 10 lub 15 popielato-niebieskich kulistych obiektów poruszających się w grupie.
NL Ustalenie dalszych szczegółów niemożliwe z racji utraty kontaktu ze świadkiem.
INFRA


 * * * * * * * * * * * * * * *

RELACJE Z KRAJU ZGŁOSZONE W 2011
(zgłoś swoją relację)
LP DATA/GODZINA MIEJSCE OPIS TYP INFORMACJE DODATKOWE ŹRÓDŁO
1. Lato, ok. 1946, południe.
Sanok, między ul. Jagiellońską a Daszyńskiego
(podkarpackie)
Grupa mieszkańców Sanoka, zaalarmowana krzykiem sąsiada, wybiega do sadu, nad którym unosi się jaskrawy obiekt w kształcie krążka, wirujący wokół własnej osi. Obiekt znajduje się na niedużej wysokości i po jakimś czasie unosi się do góry, znikając z pola widzenia.
CE-1 Pełny raport
A.Miazga
2. Jesień, 1969, noc. droga Pieńsk - Lasów
(dolnośląskie)
Grupa młodych ludzi zauważa podczas powrotu do domu dziwną istotę otoczoną błekitną poświatą, z żółtą aureolą na głową. Mężczyźni gonią humanoida, który umyka unosząc się nad ziemią.
CE-3? Pełny raport
INFRA
3. czerwiec, 1977/78, noc.
Lublin
(lubelskie)
Świadek wspomina, że podczas imprezy imieninowej goście zgromadzeni w mieszkaniu na 9 piętrze mieli możliwość obserwowania obiektu w kształcie spodka, w kolorze czarnym lub metalicznym, który znajdował się na wysokości mieszkania w odległości ok. 600 m. Kobieta twierdzi, że obiekt posiadał pośrodku rodzaj „okienek” emitujących barwne światło. Obiekt obserwowany był przez długi czas przez kilkoro dorosłych i dzieci.
NL Sprawa w toku
INFRA
4. 1980 Siedliszcze k. Chełma (lubelskie)
Według relacji przekazanej przez wnuczkę właściciela domu, obok którego doszło do incydentu, w 1980 r. na polu w miejscowości Siedliszcze doszło do lądowania obiektu UFO, który pozostawił po sobie ślady. Według relacji, incydentowi towarzyszyć miały zaburzenia w dostawie prądu.
CE-2  Sprawa w toku  INFRA
5. data nieznana, między 1983-1985.
Bydgoszcz - Wyżyny
(kujawsko-pomorskie)
Grupa młodych ludzi zauważa żółtawą kulę zawieszoną na wysokości ok. 30 m. Jak mówi jeden z nich, dało się odnieść wrażenie, że obiekt sie im przygląda. Po kilkudziesięciu sekundach UFO oddaliło się.
NL - - - INFRA
6. Listopad 1986, ok. 15:10.
Brzeziny k. Kalisza (wielkopolskie)
Stojący na przystanku mężczyzna zauważa przelot samolotu pasażerskiego, któremu towarzyszy obiekt "prawdopodbnie kulisty, ponieważ nie zmieniał kształtu w miarę oddalania się, kolor - intensywna pomarańcza." UFO znajdowało się w odległości pięciu długości samolotu od niego i utrzymywało stałą odległość w czasie obserwacji.
DD - - - INFRA
7. 29/30.09.1989.
Wronki
(wielkopolskie)
Świadek, który był wówczas w II klasie technikum, udał się do znajomego mechanika, którego syn powiadomił go, iż ojciec widział nad lasem półkoliste UFO. Mężczyźni postanowili sprawdzić, czy zjawisko pojawi się ponownie. Ok. 22:00 na prawo od komina ówczesnych zakładów Wromet zaczęły stopniowo pojawiać się 4 jajowate żółte obiekty, od których po pewnym czasie zaczęły odbiegać mniejsze kuliste błękitne obiekty. Większe obiekty obracały się, po czym wracały do pierwotnej pozycji. Cała sekwencja powtórzyła się kilkakrotnie. Świadkowie, aby móc lepiej przyjrzeć się zjawisku, udali się do miejscowości Bielawy myśląc, że będą mieli możliwość obserwacji obiektu z bliska. Źle ocenili jednak odległość i na miejscu nie zastali nic. Kontynuowali obserwację przez kolejne godziny z okna domu. Według relacji, obserwacji towarzyszył przelot wojskowych samolotów.
 NL - - -  INFRA
8. 24.10.10, ok. 21:15.
Kraków
(małopolskie)
Po wyjściu z budynku, świadek zauważył 4 światła przelatujące nad blokiem, niemal nad jego głową. W międzyczasie nad obiektami przeleciał także samolot pasażerski kierujący się na Balice. Światła leciały z południa na północ. Jedno z nich odleciało łukiem na wschód i zniknęło z pola widzenia. Pozostałe 3 kierowały się na północ. Odległość między nimi nie była stała, choć formacja przypominała trójkąt równoboczny. Brak efektów dźwiękowych. „Znam hipotezę lampionową, ale wtedy nie było wiatru, a jeśli by nawet był, to jak wytłumaczyć oddzielenie się jednego światła ? Zresztą nie widziałem dotąd przedmiotów poruszanych wiatrem lecących tak szybko jak te światła. Może to były lampiony z napędem rakietowym ? Zastanawiałem się później co to mogło być, ale moja wiedza naukowo-techniczna nie przydała się w tym przypadku. Zwykłe UFO.”
 NL - - -  INFRA
9.  22.08.1978, 21-22.
 Mikołajki
(warmińsko-mazurskie)
Mężczyzna, który zrelacjonował zdarzenie, wraz z czterema innymi członkami załogi łodzi, którą dobili do mola w Mikołajkach, zauważyli na niebie ogromne światło, które wzbiło się w górę a następnie „rozszczepiło na 7 różnokolorowych obiektów, aby potem zniknąć w kierunku północnym. Pasy skondensowanej pary były widoczne na niebie jeszcze przez dłuższy czas.”  NL - - -  INFRA
10. lata 70-te, dokładna data nieznana, dzień.
Grudziądz
(kujawsko-pomorskie)
Grupa dzieci obserwuje przelot 4 lub 5 kulistych obiektów, pozostawiających za sobą grube smugi.
DD - - - INFRA
11. początek lat 90-tych,
wiosna, noc.
okolice Żukowa k. Milanówka
(mazowieckie)
Kierujący samochodem mężczyzna widzi w lusterku unoszące się w powietrzu kuliste światło, wiszące kilkanaście metrów nad ziemią, które po niedługim czasie skurczyło się i znikło.
NL Raport INFRA
12. 1997, noc. okolice Wejherowa
(pomorskie)
Świadek, pasażerka samochodu, widzi przez okno pojazdu lecący obiekt w kształcie autobusu, oświetlony od środka i z zewnątrz, z widocznymi w środku postaciami. Dopiero po chwili postanawia zwrócić na to uwagę męża, jednak mijają obiekt.
 NL - - - INFRA
13. 1997 lub 1999, noc.
Konin
(wielkopolskie)
Widząc jaskrawe światło w swoim ogrodzie, mężczyzna szykujący się do wyjazdu na giełdę warzywną, poszedł sprawdzić jego źródło. Wkrótce jasność zniknęłą, a on ujrzał na wysokości ok. 25 m. obiekt w kształcie spodka z jasnymi światłami na obrzeżach. UFO wykonało pół obrotu, przeleciało nad świadkiem, potem wróciło na dawne miejsce, po czym oddaliło się w kierunku bloków na ul. Sikorskiego z prędkością ok. 50 km/h.
CE-1 - - - INFRA
14. 2007, noc.
droga Kłobuck - Częstochowa
(śląskie)
Kobieta wracająca drogą z miejscowości Zawady do Częstochowy spostrzegła w lusterku dziwny obiekt, który zdawał się towarzyszyć jej samochodowi w czasie jazdy. Jak mówi, utrzymywał stałą odległość od auta i posiadał jaskrawobiały kolor. Kiedy świadek gwałtownie zahamowała widząc wybiegające na drogę zwierzęta (w okolicach wsi Biała), obiekt w nieokreślony sposób zniknął.
CE-1 Raport w przygotowaniu
INFRA
15. Sierpień 2007, noc.
Ustrzyki Dolne
(podkarpackie)
Poźną nocą obserwowany jest niewielki kulisty obiekt emitujący pomarańczowe światło, który nagle wykonuje zwrot o 90 stopni i znika bądź odlatuje w górę (nie jest to pewne).
NL - - - A.Miazga
16. 01.07.2008, 21:45. Guźnia
(łódzkie)
Grupa wędkarzy słyszy dziwny dźwięk obiektu przecinającego powietrze nad koronami drzew, tuż w pobliżu brzegu zbiornika, nad którym łowili. Żaden z nich nie zdążył jednak dostrzec powodującego go obiektu. NL - - - INFRA
17. 02.07.2008, 20:00.
Zagórz
(podkarpackie)
Jadący samochodem świadek zauważył pojawienie się na niebie biało-żółtego kulistego obiektu wielkości księżyca w pełni, który zniknął niespodziewanie po ok. 20 sekundach.Obiekt znajdował się w odległości ok. 500 m. od świadka.
DD - - - A.Miazga
18. 2008-2009. Jankowice-Jankowice Rybnickie
(śląskie)
Mężczyzna jadący drogą z Jankowic do Jankowic Rybnickich, gdzie w 2010 r. miała miejsce obserwacja obiektu UFO przypominającego kulę z wypustkami, obserwuje jasny kulisty obiekt. Niedługo potem świadek wysiadł z samochodu, jednak obiekt oddalił się. Brak dokładniejszego opisu. NL Relacja z "drugiej ręki". Dokładna data nieznana.
INFRA
 19. zima 2009.
Głubczyce
(opolskie)
Świadek obserwuje z okna swojego pokoju spadającą z nieba pod kątem 45 stopni kulę światła, która nagle znika. Po chwili w tym miejscu nastepuje rozbłysk światła w barwie "rozgrzanego metalu", po czym w kierunku zachodnim wystrzeliwuje obiekt pozostawiający za sobą widoczną zielonkawą smugę kondensacyjną w kształcie spłaszczonej litery "S".
NL - - - INFRA
20. 01.08.2010. Rzeszów (podkarpackie) Rodzina obserwuje przelot jasnego jajowatego obiektu. Jeden ze świadków zaobserwował ją na wysokości ok. 10 m. nad dachem domu sąsiada.
NL/ CE-1 Najprawdo-podobniej był to przelot tzw. chińskiego lampionu.
INFRA
21. Lato 2010. Brzozów (podkarpackie) Przez ok. 5 min. świadek obserwuje na niebie obiekt w kształcie elipsy o zielonkawo-żółtym kolorze, poruszającego się z zachodu na wschód. Po pewnym czasie obiekt wykonał gwałtowny manewr skręcając na południe.
NL - - - A.Miazga
22. Wrzesień 2010. Ropczyce (podkarpackie) Starsza  kobieta zauważyła ze schodów swego domu znajdujący się w odległości ok. 100 m. obiekt w formie czerwonej kuli, który emitował świetlne wiązki. Odlotowi obiektu towarzyszył szum i silny podmuch wiatru.
NL/ CE-2 - - - A.Miazga
23. 16.09.2010. Wikłów
(śląskie)
Para mieszkańców Łodzi widzi przelatujący nad drogą A-1 obiekt w kształcie trójkąta, o nieregularnych wypukłościach na spodniej części. Na każdym jego rogu znajdował się duży okrąg złożony z małych "dysz". NL/ CE-1 Przypadek był zgłoszony do ewidencji w 2010 r., lecz urwał się kontakt ze świadkami. Pełny raport.
A.Miazga
24. Październik 2010. Banie (zachodniopomorskie) Idący przez pola świadek obserwuje dziwny obiekt, czemu towarzyszy metaliczny basowy dźwięk. Według relacji wyłonił się on zza drzew a następnie odleciał w dal w niebieskawej łunie. Pojazd posiadał pod spodem sześć "płomieni". NL/
CE-1
- - - A.Miazga
25. 24.10.2010, 21:10.
Kraków
(małopolskie)
Świadek, który wyszedł z domu przy ul. Heleny, spostrzegł cztery światła unoszące się na wysokości kilku pięter. Pokonując drogę z południa na północ, jedno światło oddzieliło się od pozostałych i odleciało na wschód. Obiekty poruszały się z dość dużą prędkością i zniknęły z pola widzenia za pobliskim blokiem. W czasie obserwacji nad światłami przelatywał samolot.
NL Istnieje możliwość, iż były to tzw. chińskie lampiony, choć świadek ma w tej kwestii odmienne zdanie.
INFRA
26. 29.10.2010, 21:10.
Kalisz
(łódzkie)
Świadek obserwuje przelot grupy obiektów. Początkowo był to jeden świetlisty punkt, po którego zniknęciu naprzeciw pojawiły się 3 inne światła, z których jedno było intensywniejsze od pozostałych. W czasie obserwacji świadek zauważył także samoloty odrzutowe.
NL Możliwość obserwacji flar.
INFRA
27.  20.12.2010, ok. 18:00. Leszno
(wielkopolskie)
Świadek, która wyszła na spacer z psami, ujrzała na niebie jasnozielony błysk. Jeden z psów zaczął uciekać, a kobieta postanowiła obserwować dalszy przebieg obserwacji z nasypu kolejowego. Z góry ujrzała coś w rodzaju wielkiej czarnej jajowatej plamy na śniegu, wokół której wirowało coś w rodzaju smugi. Kobieta postanowiła uciec do domu. Czyniąc to obejrzała się za siebie jeszcze raz widząc błysk światła. Po powrocie na miejsce nieco później oraz następnego dnia nie znalazła na tym miejscu niczego.
 CE1  - - -  INFRA

  * * * * * * * * * * * * * * *
 

RELACJE Z ZAGRANICY ZGŁOSZONE W 2011
LP DATA/GODZINA MIEJSCE OPIS TYP INFORMACJE DODATKOWE ŹRÓDŁO
1. listopad 2008, ok. 21:00 Aarhus (Dania)
Świadek - Polka zamieszkała w Aarhus, obserwuje przelot gigantycznego obiektu w kształcie bumerangu otoczonego czymś w rodzaju pola maskującego.
NL
Pełny raport
INFRA
2. 25.06.2010, ok. 22:15. Nikozja (Cypr)
Polski masażysta i jego klient - znany rosyjski piosenkarz (nazwisko zastrzeżone) oraz kilka innych osób obserwują przelot niezidentyfikowanego obiektu podobnego do komety, który szybko przecinał nieboskłon. UFO znajdowało się na wysokości mniejszej niż 2000 m. i utrzymywało stały kurs. Obiekt zniknął za horyzontem. Obserwacja trwała ok. 22 min.
NL
Świadek twierdzi, że nie był to meteor ani samolot, gdyż te zna z częstej obserwacji.
INFRA
3.  23.02.2011.  Andover
(Wielka Brytania)
Świadek wykonał zdjęcie katedry w Andover, nad którą przelatuje helikopter. Przy okazji uwiecznił na zdjęciu dziwny brązowy obiekt w kształcie spodka.
- - -
Obiekt to zapewne owad lub ptak. (Zdjęcie na FORUM INFRY.)
 INFRA
4. 20.08.2011,
ok. 20:38.
Ballymena
(Wielka Brytania)
Świadkowie zamieszkali w Ballymena (Irlandia Północna) obserwują przelot świetlistego obiektu w pobliżu drogi A42. Zdarzenie udokumentowane na nagraniu video.
NL Najprawdopodobniej za obserwację odpowiadają lampiony. Film dostępny na YouTube.
INFRA
5. 20.08.2011, 16:30. Osmorovice
(Słowacja)
Świadek twierdzi, iż obserwował przelot 20 pomarańczowych dysków, z których jeden zatrzymał się przy kominie fabrycznym i zmienił kolor na czerwony. Obiekty miały poruszać się zwinnie i bezwietrznie. Rankiem kolejnego dnia widoczne podobne obiekty, które w powietrzu utworzyły romb. NL Możliwa obserwacja lampionów w locie; istnieje rzekomy film z incydentu (nieudostępniony). Strona słowacka najprawdopodobniej nie odnotowała żadnego podejrzanego incydentu.
INFRA


 


Zobacz także:
UFO nad Polską - 2010
Skomentuj na INFRA FORUM
Zgłoś relację o UFO (kontakt z grupą INFRA)
__________________
Graf. w nagłówku: RB / Archiwum infra.org.pl
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl